Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

АБВ: Повторното затваряне на държавата е геноцид

30 ноември 2020, 15:17 часа • 5730 прочитания

"За втори път да се затваря държавата и да се оставят хората без никакви приходи, това вече не е глупост, не е липса на познания, това вече е геноцид". Така зам.-председателят на АБВ Любомира Ганчева коментира правителствените анти-COVID мерки. От първия локдаун не са последвали никакви поуки, коментира тя и настоя за незабавни социално-икономически мерки.

„Не да се измислят изисквания, на които никой не може да отговори. Не да се чака 7-8 месеца някой да ти прегледа документите и евентуално да реши да ти даде парите, защото до момента българските граждани и фирмите получаваха възможността да кандидатстват за кредит. Не! Нищо такова, а незабавно - така, както в другите европейски държави се случва - подаваш си документите, в продължение на няколко дни получаваш известие, че по твоята сметка са преведени парите", посочи Ганчева.

Според нея, хората, които в момента са загубили работа си временно, трябва да имат сигурността, че ще получават доходите, които са имали досега. "Бизнесът, но не само този бизнес, който е близък до премиера Борисов, също трябва да има и оборотните средства, и да му се свали тежестта за плащане на осигуровки", добави зам.-председателят на АБВ. 

Конкретни предложения за спешни социално-икономически мерки лансират от АБВ. Чрез премахване на максималния осигурителен доход може да се разпредели ресурс към населението и здравния сектор за вдигане на заплатите не само за времето на пандемията, категоричен е д-р Емил Стоименов, член на НС на АБВ. 

От АБВ настояват увеличението в заплатите на лекарите, медицинските сестри и санитарите да бъде окончателно, а не е само за срока на пандемията. "Очевидно е, че правителството на Борисов умишлено вдига предизборно заплатите, залагайки капан на следващото правителство", коментира д-р Сотименов. По думите му, това е само замитане на проблема под килимчето и по никакъв начин няма да реши кадровия дефицит в системата. Такова половинчато вдигане на заплати противопоставя цели сектори едни срещу други, посочи още той.

Министерството на здравеопазването, съвместно с Министерството на финансите да направи четиригодишна стратегия за увеличаване на заплатите в сферата на здравеопазването до достигане на средноевропейските нива, преизчислени, спрямо покупателната способност на населението в страните членки, настояват от АБВ. "Свободен ресурс за това може да се осигури чрез премахване на максималния осигурителен доход (МОД), за да може справедливо да бъде разпределен ресурсът към населението", посочи д-р Стоименов и изтъкна, че в нормалните и най-развити европейски държави максимален осигурителен доход практически няма. "Там богатите плащат повече, а бедните по-малко. В България сега, обаче, богатите стават по-богати, а бедните – по-бедни", отбеляза той.

"Ако нямахме МОД за 2019 г., държавата щеше да обложи с данъци още 9 млрд. лева. Ако премахнем МОД, в здравната система ще постъпят допълнително 725 млн. лева", посочи д-р Стоименов. "Това е близо 3 пъти повече от допълнителните 237 милиона, предоставени от правителството за увеличение на заплатите през 2021“, изтъкна  той.

Автор: Ива Иванова

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес