Всеки, който има повече от 3-4 монети от баба си и дядо си, ще подлежи на наказание за престъпление, защото не ги е декларирал по текстовете на Закона за културното наследство. За такава опасност предупреди лидерът на младежката организация на АБВ Пламена Заячка, коментирайки промените в Закона за културното наследство, които по думите й са престъпление срещу опазването на културното наследство в България.
Предлаганите от правителството промени предвиждат отнемане на лицензите на частните музеи, показват двоен стандарт и имат противоконституционен характер, от гледна точка на собствеността, посочи Заячка. Тя отбеляза още, че такива разпоредби се разминават с европейското законодателство.
„Това е поредната поправка, която ще дискредитира частното музейно дело в България, която прави колекционерите престъпници и е на път да напълни затворите с такива хора", заяви Заячка.
Тя изтъкна още, че самото Министерство на културата не спазва закона и посочи, че ведомството е задължено да има регистър на идентифицираните културни ценности както на частните, така и на държавните музеи. „Питаме – има ли министерството такъв регистър, след като се вкарва точка в Закона, че липсата на идентификация и регистрация е наказуема. Липсата на такъв регистър от страна на Министерството на културата какво е? Не е ли престъпление срещу опазване на културното наследство", добави Заячка. "Тук имаме неспазване на Закона за културното наследство и принципни нарушения“, категорична е тя.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Пламена Заячка припомни, че през 2018 година Министерството на културата, като част от председателството на Съвета на ЕС, заедно с ЕК, декларира, че културното наследство е общо благо, за което трябва да работят всички. Според нея, управляващите водят политика на заличаване на културната памет.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
АБВ възнамеряват да инициират срещи по темата с парламентарно представените партии и с ресорната парламентарна комисия.
"Ако този престъпен акт на Министерския съвет получи легитимация в Народното събрание, трябва да бъде сезиран Конституционния съд", категоричен е лидерът на АБВ Румен Петков. Той добави, че АБВ разчитат на достойнството на народното представителство, на държавния глава и на третия инструмент, който може да сезира КС – адвокатската колегия.
"Всъщност агресията на премиера срещу частното музейно дело е адресирана срещу г-н Божков и братя Бобокови. Неговата омраза, ненавист, завист, стремеж да ги ограби е негов проблем, но когато се посяга на принципи и ценности, които трябва да са общонародно достояние, нещата стават други", добави Петков. "Когато се вършат актове, които са противоконституционни, всички институции, които са оторизирани да пазят закона, да гарантират правото и конституционните норми, трябва да се ангажират с цялата си тежест", подчерта той и добави, че АБВ ще търсим среща и със Съюза на колекционерите.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"Трябва да се направи много ясна преценка на престъпленията, които държавата извършва с нерегистрацията, с отказа от регистрация, с несъздаването на нормативна уредба и второ – тази, която е създадена - дали не е ли предпоставка за грабеж", заключи Петков.
Автор: Ива Иванова