Подписка с 6500 подписа срещу хартиената бюлетина внасят в Народното събрание адв. д-р Атанас Бояджиев и група юристи. Подписите са събрани за броени дни чрез онлайн подписка, която продължава да набира поддръжници. Организаторите са убедени, че връщането на хартиените бюлетини е крачка назад по отношение на желания прозрачен изборен процес. Надеждата им е да успеят да накарат депутатите да преосмислят позицията си преди второто гласуване на промените в Изборния кодекс."Целта ни е да направим обществено обсъждане с правната комисия и депутатите, за да видят, че българският народ не е лесен за манипулиране", каза адв. Бояджиев пред журналисти, непосредствено преди внасянето на подписката.
Той припомни че с въвеждането на машинния вот се целеше да се намали броят на недействителните гласове, да се ограничи възможността за манипулиране на протоколите при броенето на гласовете и пресичане на корпоративния и купен вот. Адв. Бояджиев отправи призив към депутатите да си дадат сметка какво правят. "Не може преди всеки мач да си измисляме нови правила, само и само ние да спечелим. Така избирателната активност ще се сведе до това само администрацията да гласува", предупреди той.
Организаторите на подписката възнамеряват да поискат от президента да наложи вето, ако депутатите върнат окончателно хартиената бюлетина.
Благодарение на машинния вот се наблюдава трайна тенденция за намаляването на недействителните гласове, изтъкна адв. Весела Кънчева и представи статистика от парламентарните и местни избори. Тя е категорична, че опитът да бъдат върнати хартиените бюлетини почива на фалшиви аргументи и манипулации. "Не са известни данни да са сведени до разследващите органи, да са оспорени или касирани избори, извършени с машини", подчерта тя.
Зад всички твърдения за загриженост относно упражняването на глас, стои стремеж на определени хора да откраднат изборите с контролирания вот, който използваха дълги години, посочи адв. д-р Атанас Костадинов и изтъкна: "Знаем за индианската нишка и снимането на бюлетините. Искат да ни върнат към тези времена".
Юристите, организирали подписката са категорични, че трябва да се чуе експертното мнение и депутатите да разберат, че не бива да късат връзката си с народа.