На всеки 15 дни екипи от различни болници в Пловдив, включително частни, ще се командироват екипи анестезиолози в УМБАЛ “Св. Георги” в града, където в момента се лекуват пациентите с COVID-19 в областта. Само там в Инфекциозната клиника от 1 юли ще се лекуват пациенти с коронавирус. Има определена и "резервна" клиника - "Св. Иван Рилски".
Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив
Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост
Целта е те да заместват колегите си, които да могат да почиват, тъй като, както навсякъде в страната, и там тези специалисти не достигат.
Такъв график за следващите 3 месеца са изготвили от областната управа в Пловдив на заседание на 29 юни между директорите на болниците и областния управител Дани Каназирева, каза пред 24 часа Красимир Грудев, председател на Националното сдружение на частните болници и собственик на частна болница в града.
“В момента в Пловдив има само 2 пациенти с COVID на апаратна вентилация и 14 - на интензивни грижи, и тъй като са малко, се лекуват в УМБАЛ “Св. Георги”, която има специализирани инфекциозна и интензивна клиника. Проблемът, както и на много други места, е, че не им достигат екипи анестезиолози, които да обгрижват хората, защото първо са преуморени, а и по принцип не са достатъчни. Затова взехме подобно решение, защото иначе ще уморим лекарите от преумора. Да се концентрират специалисти, е истинският начин, по който може да се помогне”, обясни Грудев.
Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“
Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив
По думите му частните болници не са отказвали прием на пациенти с коронавирус. Преди дни за подобен проблем съобщиха директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на щаба проф. Тодор Кантарджиев, както и директорът на “Пирогов” проф. Асен Балтов, който след 14-дневна карантина, се върна на работа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатен градски транспорт в Пловдив в дните на Коледа и Нова година
Още: Безпрецедентно: Два дни безплатен градски транспорт в Пловдив по празниците
Според Грудев дори и в момента в инфекциозното отделение на частната болница “Св. Иван Рилски” в Пловдив се лекуват пациенти с коронавирус. Ако някоя частна болница не е приела пациент пък, можело да става дума за пренасочване, защото няма нужната подготвеност да го приеме, коментира още той.
Още в самото начало на пандемията кризисният щаб в Пловдив определил кои болници в града ще приемат пациенти с COVID-19, кои ще се включат на по-късен етап по график и кои няма да приемат такива пациенти.
Първата вълна поела областната болница "Св. Георги", защото била най-подготвена и имала специализирани звена. Когато случаите се увеличили, болни започнали да се карат към 3 от частните болници в града, които били следващи в графика. След тях пък били други общински болници.
Още: Кметът на Пловдив удостои посмъртно с Почетна значка изтъкнатия музикант Кеворк Мардиросян
Още: Деца от Украйна гостуваха в община Пловдив
“Този вариант беше предложен на здравния министър още в началото и той го прие. Целта е да не се блокират всички болници. Така че, когато предлагаме да се оформят COVID болници, визираме точно това. Причината е, че интензивните грижи трябва да се полагат там, където има достатъчно апаратура, специалисти и опит, защото, при болните от коронавирус не става дума за обдишване на общия принцип, а е по-сложно като процедура. Във всяка областна болница има такова отделение, останало още от преди реформата, и затова смятаме, че те трябва да са основните. Те трябва да бъдат подпомогнати с апаратура, специалисти, логистика, предпазни средства и лекарства, за да поемат тази вълна най-високо професионално”, коментира Грудев.
Същият принцип са приложили и в Бургас, допълни Грудев и увери, че при евентуално увеличение на болните по Черноморието с началото на сезона, частните болници имат готовност да се включат в приема на пациенти.