Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След десетилетия: Върнаха блясъка на водното огледало в парк Бунарджика в Пловдив

31 май 2019, 16:02 часа • 25673 прочитания

След около 30-годишна пауза, от днес отново заработи фонтанът под акведуктите на Бунарджика. Това стана възможно, след като цялото езеро беше основно ремонтирано в рамките на огромната реконструкция, която тече на хълма.

Още: Естакадата и градската железница в Пловдив: Експерт иска да внесе разум в проекта

Още: Десетки пловдивчани отдадоха почит към жертвите на комунистическия режим

Съоръжението е с изцяло нова хидроизолация, нова облицовка, нови и модерни дюзи, както и прожектори. Още снощи стартираха 72-часовите проби на фонтаните, които се управляват от специален софтуер. Освен това са монтирани 40 различни лампи, като така фонтаните ще се превърнат в уникална атракция в тъмните часове на деня.

„Това водно огледало е уникално и ще бъде синхронизирано с осветлението в парка. След време може да се пусне и музика. За пловдивчани ще има още едно място за отдих. Ще има живо охрана и видеонаблюдение. Нека хората бъдат по-съвестни и да пазят изграденото", коментира кметът на район "Централен" Георги Стаменов. Той уточни, че стойността на съоръжението е 200 000 лева, като то е част от тоталното обновяване на Бунарджика, което продължава и към настоящия момент.

Още: Пловдивчани почетоха 171-та годишнина от рождението на Стефан Стамболов

Още: Хуманоиден робот ще подпомага обучението на основно училище в Пловдив

Огромният проект стартира в началото на ноември миналата година, като стойността му е 2 милиона лева, а срокът за изпълнение е до края на 2019-та. Освен водното огледало и фонтаните, той включва възстановяване на акведуктите, езерата и уникалните каменни пързалки.

Ще бъдат изградени и различни кътове за отдих, информационни табели за животинския растителния свят. Подменя се и подземната инфраструктура – водопровод, канал, поливна система, електросистема и стълбове с осветление. Алеите ще бъдат осветени и ще се виждат отдалече по подобие на Младежкия хълм. Предвижда се също под върха да се изгради туристически информационен център и кафене, а дотам посетителите да могат да се качват с атракционно влакче.

Още: Учениците в Пловдив няма да учат на 6 и 7 февруари

Още: Учениците в Пловдив минават на онлайн обучение, ето от кога

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Андреев
Елин Андреев Отговорен редактор
Новините днес