Усилен труд кипи по възстановяването на мозайките, които са открити по време на разкопките на Голямата епископска базилика в Пловдив. Вече четвърта година екип от 13 реставратори почиства и обработва ръчно всяко едно камъче.
При реставрирането се използва технология, която вече се е доказала като успешна по време на възстановяването на мозайките от Малката базилика. Мозайките не се третират с никакви химикали, защото те проникват в камъка и това може да му навреди, обясняват реставраторите. Работи се основно с пароструйни апарати, като така се почистват фрагментите от замърсявания.
„В момента се работи над горния мозаечен слой на южната половина на сградата, тоест половината централен кораб и целия южен кораб, които бяха престояли 30 години при неблагоприятни условия, бяха в значително влошено състояние и затова се наложи тяхното отделяне от терена. Те са с обща площ над 800 квадратни метра“, казва реставраторът Елена Кантарева. Предвижда се да се изградят специални посетителски пътеки със стъклен под, по които ще се разхождат посетителите. Те ще позволяват и да се разглеждат мозайките отдолу. Подобен начин на експозиция бе използван и в Малката базилика на Пловдив.
След реставрирането мозайките ще бъдат експонирани на втория етаж на Голямата епископска базилика. Останалите над 2000 квадратни метра фрагменти, които са на терен, ще бъдат почистени на място след построяването на защитната сграда. Металната конструкция вече е изградена, след което предстои затварянето на сградата със стъклени фасади.
Очаква се Голямата базилика да бъде открита в края на месец септември тази година.