Глоба от 300 до 10 000 лв заплашва жители на село Труд, които изхвърлят отпадъци край селото на терен, обозначен в регистъра като "Поземлен имот 73242.150.45". Проблемът е, че те си ги изхвърлят под окото на местните власти от години и никой не ги закача. Сметището често се запалва, тези дни също и обгазява селото, което и без това е изложено на миризмите от близката биоцентрала.
Още: Децата от училище в Пловдив спортуват на нова площадка за баскетбол, волейбол и футбол
Още: Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна
Сдружение "Бъдеще за село Труд" алармира, че този имот всъщност е с предназначение пасище, а не сметище, а местната власт си затваря очите и позволява там да бъдат струпвани растителни отпадъци. Оказва се, че проблемът е решен на хартия още през 2009-та година, когато РИОСВ- Пловдив издава предписание сметището да се закрие, но десет години оттогава то мълчаливо продължава да си съществува. Този факт изплува от архивни документи едва тия дни, а реакцията на Станимир Тончев от "Сдружение "Бъдеще за Пловдив" е: "Бих обобщил всичко това с думите „контролирана мизерия“… За „ежегодния контрол“, за какъвто говори РИОСВ-Пловдив в медийното пространство, няма място за коментар! Що за прилаган контрол е този, след който сметището си е функциониращо и не е мръднало 10 години, след постановлението на директора на РИОСВ-Пловдив? Писали предписания и съставяли актове! Какво от това? Явно за тези институции приоритет е да събират глоби, а не да пазят здравето на данъкоплатците! Обръщам се от името на Сдружение „Бъдеще За село Труд“ - ще направим всичко възможно тази история да има благоприятно развитие, както за хилядите потърпевши от палежите, така и за тези, които се притесняват, къде ще изхвърлят растителните отпадъци във времето!“ допълва Станимир Тончев.
Наскоро сдружението се обърна към европейските институции, за да реши проблема със замърсяването, причинено от биоцентралата край селото. За да се спази вече издадено постановление за нерегламентираното сметище, обаче, думата имат местните власти.