Илия, Николай, Иван, Владимир, Красимира, Видол, Мартин, Сузана, Иванка, Соня, Йоана. Тези имена са изписани на новите пейки в парк "2019" в жилищен район "Тракия" в Пловдив. И благодарност- към тях и техните семейства, които в най- страшния миг са взели решение да продължат живота. И са дарили органите. Благодарение на тези 11 донори от Пловдив, почетени поименно, днес живи са 34 души. Това е равносметката.
Още: Кметът на Пловдив се среща с транспортния министър на Черна гора
Още: В Пловдив обсъдиха как да приобщят децата със СОП чрез спорт
Днес в парка се състоя малко тържество, което отбелязва първия завършен парк в памет на донорите в страната. През юни 2019 година тук беше открита чешма- паметник с изписани имена на донорите, днес вече налице са и дарените 12 пейки с надписи. Подобни чешми има на пет места в страната, предстои инициативата на Сдружение на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация да сложи и там пейки, а финалния облик на парка в Пловдив ще предаде и розовата алея, която предстои да бъде засадена.
Освен Пловдив, кампанията "Дари живот" се подкрепя от София, Велико Търново, Плевен и Димитровград. На тържеството днес, открито от Стефан Тамбуев, присъстваха и кметът на " Тракия" Костадин Димитров, както и бившият депутат Антон Кутев, който е оказал неоценима помощ на сдружението в парламентарна комисия и подкрепя инициативата. Сред присъстващите имаше и трима души, които дължат живота си точно на трансплантацията. И тримата са получили своя шанс за живот в Австрия, защото в България белодробна трансплантация не се извършва. Един от тях е Стефан Тамбуев.
Още: Община Пловдив констатира нарушения при паркирането в града
Още: С възпоменателно честване Пловдив почете освобождението на града
"С нашата инициатива "Дари живот", която в тази мрачна новинарска среда в момента е, да не кажем жизнерадостна, но жизнеутвърждаваща, искаме да персонализираме донорите. Не е просто благодарност обща, тя е конкретна към хората, които са взели това тежко решение и техните близки. Всеки един е спасил по 3-4-5 души. Аз самият изпитвам любопитство към моя донор, макар и да не знам на кого дължа живота си. Признателност. И се чудя до ден днешен аз как бих постъпил, моето семейство как би постъпило, ако аз бях на негово място. Сега ми е ясно, но тогава за донорство дори не се говореше"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не спрял на спирката: Мъж потроши с кол автобус от градския транспорт в Пловдив
Още: Започна почистването и на вътрешнокварталните улици в Пловдив
Поне хиляда души в България в момента очакват донорски орган, за да получат шанс за живот. Последната донорска ситуация, в която органи бяха трансплантирани на четирима души, пак беше свързана с Пловдив. Млада жена изпадна в мозъчна смърт, нейното име също е на една от пейките. Йоана. За съжаление, от четирите реципиенти на органи, единият се оказа неуспешен, бебе не успя да преодолее тежката ситуация и почина след трансплантацията.
В света донорската практика е уредена по различен начин. Някъде тя се одобрява от човек приживе и след мозъчната му смърт близките дори не се уведомяват. Другаде се иска съгласие. У нас също е така. Според Стефан Тамбуев, българинът е милостив човек, свидетелство за това са бързо събираните средства за различни благотворителни кампании. Но дори цялото общество да е съгласно с донорството и да го приема, здравната ни система не може да реагира. И не само сега, когато е полупарализирана от ковида, изобщо. Прекалено много институции и хора са еднакво важни във веригата от получаването на съгласие за донорски орган до пациента, който се нуждае от него. А тази верига у нас скърца. На много места в страната няма дори апаратура, която да установи мозъчната смърт на евентуалния донор, а само тя единствена е условието да се започне процедурата.
Още: Какво предстои в културния календар на Пловдив през 2025 година?
Още: "Юбилей": Гимназията за сценични изкуства в Пловдив готви мащабна изложба на бивши ученици
11 донори, 34 спасени живота. Това е равносметката от малкия парк в жилищния район в Пловдив. На 12-тата пейка е изписано името на д-р Наталия Стоева, която направи така, че белодробните трансплантации да станат възможни.