Четири са в момента действащите договори с фирми за почистване на различни участъци на река Марица, в тях е записано, че са безвъзмездни, но на практика това не е така, каза на извънредна пресконференция днес областният управител на Пловдив Йордан Иванов. Той преустановява подписването на документи и по четирите договора, докато казусът не се изясни в съда.
Договорите са сключени с различни фирми, два от тях са подписани от сегашния кмет на Пловдив Здравко Димитров, областен управител през 2019-та, един - от Дани Каназирева, а четвъртият- от Ангел Стоев. Проблемът с тези договори, каза Йордан Иванов, който е юрист, че сметките в тях не са остойностени, а договорите се водят безвъзмездни. Срещу почистване на речното корито, фирмите се задължават да извършват укрепване на бреговете, премахването на растителност и получават пясъчните отложения. Впрочем подробно изреждане на дейностите, срещу които фирмите получават инертните материали, е описано единствено в анекс към договора, сключен последен през декември миналата година и подписан от тогавашния областен управител Ангел Стоев. Но и там няма остойностяване на сметките.
Срещу третия договор в момента тече обжалване от Басейнова дирекция и той не се изпълнява, не се изпълнява и последният, по който тече съгласувателна процедура. И четирите договора имат нещо общо- те съдържат единствено количествени сметки по укрепването и по изземване на наносните отложения, но те не са остойностени. Изглежда така, че четири фирми правят услуга на държавата и чистят речното корито безвъзмездно, но на практика никой не знае стойността на инертните материали, част от бартера и дали фискът не е ощетен.
За нито един от договорите няма обявена конкурсна процедура, не е ясно как са избрани фирмите, липсва прозрачност, каза още Йордан Иванов. Предстои да се предприемат действия по остойностяване на дейностите, външна експертиза да установи реално извършените дейности по укрепването. Ще бъде създадена междуведомствена комисия с участието на РИОСВ, Басейнова дирекция и Икономическа полиция, която ще има две задачи- да провери какво е извършено по договорите в момента и да изработи справедлива законосъобразна методика, по която да се калкулират дейностите в договорите.