Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-старият надпис, в който се споменава думата "театър", бе открит в Пловдив

11 юни 2019, 15:50 часа

Най-старият надпис, в който се споменава думата "театър", бе открита в петък при дренажни работи в западната част на Голямата базилика. Той датира от началото на II век и е правен или при император Траян, или при император Хадриян. Трите реда от надписа, който е бил разположен на голям постамент за статуя, която се е разрушила, дават достатъчно информация, но не и най- важната- за кого става дума.

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

Археолозите знаят, че е почетен виден гражданин на Филипополис, който очевидно е допринесъл за изграждането на театъра. Предполага се, че и на самия Античен театър е имало негова статуя, но кой точно е човекът, не се знае, защото останалата част липсва или е разтрошена. При всички случаи това е най- ранният надпис, в който се споменава театъра, а съвпадението на периодите навежда на мисълта, че след 15-16 годишното му изграждане, приносът на този виден човек е бил увековечен. Така става ясно, че в Пловдив има театър отпреди 20 века. Предполага се, че статуя на този човек има и на Античния театър. 

Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер

Още: Ползи и приложение на белия пипер

Днес тази находка бе една от точките на интерес за посланиците на 20 държави у нас, които участваха в символично почистване на мозайките и дадоха своите послания, които ще бъдат изгравирани до входа на Голямата базилика. В тази инициатива се включиха дипломати от Австрия, Албания, Великобритания, Гърция, Дания, Израел, Испания, Ирландия, Италия, Кипър, Косово, Словакия, Словения, САЩ, Румъния, Финландия, Франция, Чехия, Швейцария и представителството на Европейската комисия за България.

По план сградата, финансирана от фондация "Америка за България" и община Пловдив, трябва да бъде готова през септември. Тя е сочена като един от най-притегателните центрове за туристи в следващите години, но създава и много въпроси за пловдивчани, които загубват с нея една от най-прекрасните си гледки в центъра на града.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 декември /валутен калкулатор/

Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола

Тази гледка обединяваше в една широка въздушна панорама Небет тепе и Стария град, католическата катедрала "Св. Лудвиг" и църквата "Света Петка", но високата метална конструкция, подобна на производствено хале, в момента доминира в тая среда. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Веселина Божилова
Веселина Божилова Отговорен редактор
Новините днес