Младежи с увреден слух от Пловдив се учат на скално катерене. Това стана възможно благодарение на проекта „Аз мога“, подкрепен от общината, 68 бригада „Специални сили“, спелеолози и психолози. Уроците ще се провеждат всеки уикенд до месец ноември, а целта е обученията да предизвикат интерес у младежите към този вид спорт.
До момента в обучението се включиха 16 младежи, като първият урок се проведе на Гребната база в Пловдив. Инструктори по скално катерене, спелеолози и доброволци дадоха съвети на младежите и ги запознаха с екипировката.
Според инструкторите, опасности при катеренето винаги има и хората не трябва да ги подценяват. „Идеята е днес да се качат на по една седалка, да виснат за мъничко на въже, да видят, че е безопасно. Най-важното, което ние самите трябва да знаем е, че човек не е по-голям от планината, не е по-силен от Господ и от гравитацията и зависи изцяло от своите приятели, колеги и партньори. Сам не можеш да направиш почти нищо“, категоричен е ръководителят на проекта Крум Сираков. По думите му това занимание е изключително интересно, но без подходящата екипировка и подготовка практикуването му може да бъде много опасно. „Не съветвам никой да го прави сам. Има достатъчно клубове в България, където човек може да изкара съответния курс и после да се забавлява без да се претрепе някъде“, допълни той.
Някои от престрашилите се признаха, че се катерят за пръв път. „Искам да опитам какво е това да се катериш, как ще се почувстваш, какво е вълнението, какво е чувството. Преди малко ме беше страх. Сега като ми обясниха повечето неща и съм все по-спокойна и имам смелост да опитам“, каза Мария Косева, която се включи в заниманията. „Основното нещо е, че когато се изкачваме натискаме с крака, а не използваме ръцете. Трябва да сме спокойни, за да сме уравновесени“, разкри тънкости от катеренето тя.
През септември младежите ще се катерят на скала в подножието на хълм Бунарджика. А организаторите планират занимания следващи занимания с водни спортове и туристическо ориентиране.