Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на Сопот: Извадихме общината от гроба и я съживихме

10 януари 2023, 13:28 часа • 2514 прочитания

Деян Дойнов е кмет на община Сопот от 2015 година насам. Той е магистър от Университета за национално и световно стопанство – София, със специалност „Бизнес администрация“. Има и бакалавърска степен от УНСС по специалността „Публична администрация“. Actualno.com го потърси за интервю по повод обявлението му още от сега, че ще се кандидатира за трети мандат.

Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив

Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост

Г-н Дойнов, почти 10 месеца преди изборите обявихте, че ще се кандидатирате за нов, трети мандат. Защо и на чие предизвикателство отговорихте?

За мен това не е предизвикателство. Аз отговарям на желанието на моите съграждани, с които вече 7 години вървим в една посока - просперитет и развитие на община Сопот. Само и единствено това.

Как се стигна до благоприятната за Сопот развръзка да спасите на общината дълг от 9 милиона лева към ОП „Околна среда“?

Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“

Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив

Това стана благодарение на много усилия във взаимоотношенията на моята администрация с държавните институции. Само когато се работи в синхрон между местна и изпълнителна власт, тогава проблемите се решават. Тежки юридически казуси, които много години ни държаха в съдебните зали, но в крайна сметка истината възтържествува. Аз съм щастлив и горд, че една община, която беше изпаднала в бездната, тотално банкрутирала преди 7 г., заедно с моя екип успяхме да я извадим и съживим. На практика, извадихме я от гроба и я съживихме. В момента нашата община има своите перспективи за светло бъдеще. Това ми е най-голямото удовлетворение, че успяхме да преборим тежката финансова криза, завещана ми от старото ръководство, което управляваше 12 години.

Конкретното изражение на тази финансова криза?

Над 12 млн. лв. дълг.

Това не е ли повече отколкото е бил бюджетът на общината в онзи период?

Още: Кметът на Пловдив удостои посмъртно с Почетна значка изтъкнатия музикант Кеворк Мардиросян

Още: Деца от Украйна гостуваха в община Пловдив

Бюджетът тогава беше около 5 млн. лева - общо делегирани и местни приходи или всичко през 2015 г. Дългът е заради наложени финансови корекции по различни европейски проекти. Дори за административен капацитет на общината, финансиран с половин милион, имаше корекция от 300 000 лева. Много некадърност, много лош мениджмънт, заради който общината влезе в бездна, от която нямаше излизане. Аз самият, когато си давам равносметка за изминалото време, за усилията на мен и моя екип, още не мога да повярвам, че сме се справили с тази тежка финансова ситуация. Сега е друго. Сопот и Янево - двете населени места, които формират нашата община, са финансово стабилни, развиват се динамично и имат перспективи за по-добър живот.

Конкретно тези 9 млн. лева са били за реконструкция на ВиК и пречиствателна станция, нали?

Точно така.

Вярно ли е, че заради тях е било описвано и запорирано цялото имущество на общината, включително и паметникът на Иван Вазов?

Когато станах за първи път кмет, цялата община беше описана от частен съдебен изпълнител. Разпродавана беше два пъти на публична продан. Доста добри имоти бяха разпродадени, общинско имущество. Това е факт. Може да го проверите. И това е защото са били подписвани неизгодни договори по време на старото управление, които не защитават обществения интерес, а частния. Тоест, договорите са направени така, че да облагодетелстват фирмите. Каквито и щети да има общината от тях, например за некачествено изпълнение, те така са били подписвани, че се решават в Арбитражен съд, който е доста по-различен. Доста години минаха в процедури по съдебните зали. В момента няма такива проблеми.

Има ли сега общината дългове?

Няма община в България, която да е в цветущо положение, особено в тези времена на инфлация. Държа да подчертая, че в моите два мандата също съм изтеглил някакви кредити, разбира се, с разрешението на Общинския съвет. Смея да твърдя, че не са в космически суми. В момента дългът на общината е сведен до минимум. Просто не смятам, че има какво да коментираме в тази насока.

При тези задължения, които сте заварили, успяхте ли да реализирате значими инфраструктурни проекти?

Ще ви кажа само, че всички злополучни проекти на старото ръководство, накрая ги изпълних аз с моя екип. Толкова некадърно бяха подгогвени в технически и финансов план, толкова неудобства и казуси създадоха, че аз нямах избор - трябваше да ги затворя, защото имаше срокове. Ако не ги бях довършил в срок по оперативните програми, общината трябваше да връща цялата им стойност, умножена по две. Затова също се гордея. Разбира се, реализирал съм и доста нови проекти, които нямат един лев корекция и интересът на обществото е защитен. Ето, там е разликата между моето управление и това на моя предшественик. Това са фактите, без да обиждам никой. Финансовите документи, които са публични, го показват. Нямам какво да крия, прозрачен съм, чист съм в действията си към моите съграждани и целия общински съвет. 

Най-важните обекти, които предстои да реализирате до края на мандата?

Ние се възползваме от всяка възможност, която предлагат оперативните програми и държавата. Последно довършихме проект по Програмата за развитие на селските райони, мярка 7,2. Направихме една много емблематична улица с няколко пресечки към нея в най-големия квартал на Сопот. Сега предстои изпълнението на няколко проекта, част от които финансирани с постановления на Министерския съвет. Говорим пак за ремонт на улици, приоритетни за града, защото той доста години е тъпкал на едно място преди да стана аз кмет. Имаме от капиталовата програма проекти - паркинги в междублокови пространства, подземни контейнери за битови отпадъци, за разделно събиране на отпадъци и т.н. Ремонтираме също покрива на читалището, който беше неотложен.

Наводнението, за което цяла България говори - в Карловско, засегна и Сопот отчасти, какви щети рекапитулирахте при вас?

Вижте, ние имаме една благодат, дадена ни от Господ. Нашият град така е устроен, че реките минават покрай него - река Манастирска и река Леевица. На практика те заобикалят града от двата края. За щастие нямахме кой знае какви големи поражения в самата урбанизирана територия. Като изключим щетите покрай ВМЗ, на околовръстния път, съборените мостове, които свързват града с вилната зона, пострада и покривът на една детска градина. За всичко това съм информирал Междуведомствената комисия. Дойдоха на място, обследваха видяха щетите. Имаме щети, но не са толкова много като в Карловско. Хората там нямат домове. Благодарен съм на Господ, че има щети, но са далеч по-малко.

Неотдавна медии писаха, че Карлово и Сопот физически вече са се слели и само табелите ви делят, толкова сериозен ли е инвестиционният интерес към вашия район?

Да. Оказа се, че има интерес от различни инвеститори. Двете общини са в непосредствена близост. Само 5 км ни разделят, но това е на теория. На практика всичко е застроено - автосалони, големи търговски вериги, бензиностанции, различни бизнес инвестиции. Търговската дейност прелива между двата града.

Това значи ли, че е минимална безработицата при вас?

Абсолютно. Благодарен съм, че ВМЗ работи перспективно, SKF работи перспективно, 61-ва Стрямска резервна бригада  - всички те създават доста голяма заетост за наши съгрждани. Без тях безработицата ще е голяма. В момента за всички има работа, само за мързеливите няма. Има и множество малки търговски обекти. Икономически стоим добре. 

На последното заседание за годината внесохте предложение за намаляване на заплатите в ОбС и на своята, с какви мотиви?

Сопот има ограничени финансови възможности. Мераклии за кметове има винаги и ще има, но възможностите и капацитетът са от изключително важно значение. Няма как, когато ми се задава въпрос от общински съветник защо еди-кой си обект не е направен, като знае реалните възможности на общината, да намеря финансиране, освен ако бюджетът не претърпи някаква актуализация и нямам одобрението на Общинския съвет. Претенциите на някои опозиционери в местния парламент са големи. Но когато искат нещо да се случи, има бюджет – със своята приходна и своята разходна част. Когато няма приход, няма как да има разход. Затова дадох пример със своята заплата - исках да я намаля, същевремено да се намалят и заплатите на общинските съветници. Подчертавам, че моята заплата е изцяло делегирана от държавния бюджет и по никакъв начин тя не утежнява финансовото състояние на общината, а заплатите на ОбС се формират от местни приходи. Тоест, от данъците на всички жители на общината.

На каква стойност са?

От порядъка на около 300 000 лева на година. Нали разбирате, че за нашия малък град тази длъжност - общински съветник не е призвание, а конкретен финансов или политически интерес. А с тези средства ние можем да направим доста неща за нашия малък град. Затова дадох пример със своята заплата, да направят и те същото, за да се чувстват удовлетворени и горди, че наистина с нещо са допринесли за общината. Не слагам всички под един знаменател - има много интелигентни, разумни общински съветници, със своя експертиза, но има и такива, които 4 години не спряха да саботират, да си играят на популизъм, да слагат спирачки в развитието на общината. Затова благодаря на тези, които гласуваха разумно и подкрепяха моите предложения. А който иска да е опозиция, такъв може да бъде цял живот, стига да има кой да го избира. Аз смятам, че съветникът трябва да бъде там по призвание. Да бъде достатъчно грамотен, да е уважавана обществена личност, да няма нужда от заплатата на общински съветник, защото аз имам чувството, че някои от тях идват само заради възнаграждението. Не може за няма и 2 часа в месеца - един път на комисия, един път на сесия, да взимат по 1100 - 1200 лева. Нали разбирате, че това не е нормално!?

Това изглежда е една от най-висооките заплати в ОбС за цяла България, особено за подобна на Сопот малка община?

Това ще го оставя на вас да се допитате и до други общини. Тяхната заплата се формира на база средната работна заплата в общината и аз предложих да не стоят без никакво възнаграждение, но да вземат 10% от средната заплата в общината. Ако тя е 700 лева, да получават 70 лв. на месец, за да си покрият разходите все пак. Защото той, за да дойде на заседание, трябва да си пусне отпуск или да се придвижи, ако работи извън града. Има минимални разходи. Смятам, че това е добро предложение. Те пак ще си бъдат авторитетни за града, а общественият интерес е над всичко. Нали всички сме се клели в едно и също - да се ръководим от интересите на гражданите, да спазваме Конституцията и законите!?

Но те не са го приели?

Да. Даже го върнах за ново разглеждане. Вчера е разглеждано на комисия и имам информация, че отново не е одобрено. Сега ще остане на сесията да видим какво ще решат. Но тези хора показват за пореден път, че финансовият интерес е водещ в Общинския съвет, не общественият.

Три месеца не са им били плащани заплатите - това ли е една от причините да внесете искането?

Пак ще кажа, че за да има разход - дали за осветление, за инфраструктура или заплати на Общинския съвет, трябва да има приход. Когато приходът не стига, няма как да платя заплати. Затова се бавя, но всичко е коректно. Не съм излъгал никой. Рано или късно плащам каквото е необхдимо и отредено за тях. У вас ако нямате пари за хляб, няма да ядете хляб - най-образно казано.

В Общинския съвет на Сопот явно са си гласували и пържоли в такъв случай?

Към тях е този коментар. Разбирам, че всеки труд се заплаща. Това никой не го оспорва. И на мен никой не може да ми върне нервите, без значение каква заплата получавам. В крайна сметка такива са законите, това са си гласували, аз съм длъжен да им го плащам. Въпросът е, че като няма приход, няма откъде. Като има приход, аз се издължавам и мисля, че банковите им сметки са добре запълнени. В крайна сметка всичко е в техните ръце. Един кмет има много отговорности, но не толкова права, защото голяма част от тях са в ръцете на Общинския съвет.  

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес