"Тревога"/1951/ с реж. Захари Жандов, "Калин Орелът"/1950/ на Борис Борозанов, " Под игото"/ 1952/ на Дако Даковски- това са най- старите български игрални филми, създадени след 1944 година и представени с оригиналните си плакати на изложба в Пловдив. И са само част от общо 70 плаката, всеки от тях сам по себе си изкуство.
Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив съхранява богато наследство от свидетелства на времето в отдел "Изкуство"- плакати, записи, грамофонни плочи. До 31 януари на втория етаж е подредена сбирка от киноплакати, разпространявани при премиерите на филмите. Има заглавия, които отдавна са изиграли своята роля и почти никой не ги помни- като " Екипажът на Надежда"/ 1956/ на Кирил Панчев.
Но сред подборката на филмите от 60-те, 70-те и 80-те години на миналия век виждаме и плакати на филми, които си остават с непомръкваща слава в историята на българското кино. Като "Бон шанс, инспекторе"/ 1983/ на Петър Донев, " Една жена на 33"/ 1982/ на Христо Христов, "Сбогом, приятели"/ 1970/ на Борислав Шаралиев, "Господин за един ден" / 1983/ на Николай Волев, "Звезди в косите, сълзи в очите"/ 1977/ на Иван Ничев, "Мъже в командировка"/ 1968/ на Гриша Остролски и Тодор Стоянов.
Тук са оригиналните плакати на "Черните ангели", "Таралежите се раждат без бодли", "Басейн", "Комбина". Всеки плакат носи както графичния израз на времето, в което е създаден, така и основното послание на филма.
Изложбата "Киноплакати" ще остане в Пловдив до 31 януари, а по- нататък в плановете влизат тя да бъде показана и в други градове на страната.