Единственият сигурен факт след днешното спешно заседание в Областната управа на Пловдив по повод пресъхналото за два дни корито на р. Въча в района на град Кричим е, че има измряла риба и то не каква да е- балканска пъстърва, зарибена с усилията на доброволци и спонсори.
Колко точно е количеството на умрялата риба не е ясно, тъй като водата в реката беше спирана за часове и после отново пускана, така че приливната вълна отнася мъртвите риби, но според риболовците от Кричим, едва ли е по- малко от една трета. На днешното заседание бяха обявени мерки, които да обезпечат достатъчно количество вода в реката и при спиране заради ремонти на ВЕЦ- 1- хидроложко проучване на коритото и изграждане на предпазни прагове.
Заради размножителния период на рибата, който трае до 31 януари, ремонти в този период няма да бъдат допускани в бъдеще. На заседанието при областния управител Дани Каназирева присъства зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков, кметът на Кричим, както и доброволци, загрижени за екоравновесието в района. По време на заседанието стана ясно, че заради данни в протоколите на "Напоителни системи", срещу дружеството започва наказателно- административно производство. След приключването на проверката на "Басейнова дирекция" ще стане съвсем ясен резултатът, но на този етап се говори за минимална санкция от 10 000 лв.
От "Напоителни системи" оспорват заключението и твърдят, че са осигурили достатъчен дебит за санитарния минимум, който е от 5 куб. м. в секунда.
Според Денис Исов, екозащитник от Кричим, коритото на река Въча пресъхва не за първи път, а от началото на годината това е поне трети. Той каза, че всичко, изнесено на заседанието днес, е фарс, защото с очите си е видял как водата е отвеждана към канал М.1, където има частни вецове. Исов от три години подава сигнали към институциите, но ефект от това няма. Според него това, което се извършва с реката, е пълен произвол.