Увеличават се сигналите от граждани, които постъпват в "Басейнова дирекция", за непочистената и обрасла с растителност река Марица в рамките на Пловдив. В същото време общината две години не успя да организира обществена поръчка за почистването на реката, а преди седмица обяви, че не може да го направи, предава БНТ. Темата е още по-актуална преди началото на активния валежен сезон през есента, когато се очакват и по-обилни валежи.
Още: Започна почистването и на вътрешнокварталните улици в Пловдив
Още: Какво предстои в културния календар на Пловдив през 2025 година?
Ситуацията
Последното почистване от дървета и растителност на река Марица е отпреди 10 години. През 2005-та година реката излезе от коритото си и живеещите край нея бяха в готовност да се евакуират. По данни на метеоролозите тогава над града са паднали валежи от 90 метра на кв. м – количества, които през 2023 година на фона на климатичните промени вече стават обичайни. Точно затова и тревогата на хората расте, заедно с дърветата в реката.
"Страхотен оазис на диви животни, има всичко - патици, видри... При едни високи води съм сигурен, че ще има наводнение. Тъй като всичката тая растителност ще се събере някъде под мостове и ще излезе. Бях доста по-малък тогава, идвах на самото корито, водата беше изравнена с парапета и даже на моста на Адата преливаше и много добре си спомням адът тогава", разказва Димитър.
Още: "Юбилей": Гимназията за сценични изкуства в Пловдив готви мащабна изложба на бивши ученици
Още: 19-годишен пловдивчанин извади Богоявленския кръст от Марица
Всички институции, отговорни за състоянието на реката, смятат, че тя се нуждае от спешно почистване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ремонт ограничава движението между Йоаким Груево и Кадиево
Още: Откриха напълно обновената и модернизирана сграда на училище в Пловдив
"През последните години реката има доста проблеми по отношение на проводимостта, най вече обрастването с растителност, също така паднали дървета, доста храсти в района на Пловдив", коментира Васил Узунов – директор на "Басейнова дирекция" – Източно-беломорски район.
Кой да го направи?
В рамките на града отговорен за почистването на Марица е кметът на Пловдив. Още през есента на миналата година последната междуведомствена комисия му препоръчва спешна сеч. Констатацията на експертите тогава бе направена по време на обявено бедствено положение.
Още: Пловдивчани честваха 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев
Още: Община Пловдив приема от днес документи за финансиране на проекти за развитие на културата
Година по-късно от общината признават, че обществените поръчки за почистването са провалени, а заради усложнените процедури администрацията няма полезен ход. Кметът Здравко Димитров дори обвини политическите партии в саботаж.
"Предприемани са стъпки, бяха отделени и пари, но бяхме спрени от две политически партии, които казаха НЕ", заяви Здравко Димитров - кмет на Пловдив.
Ежегодно общинското предприятие "Паркове и градини" коси тревата в коритото на Марица, но това е крайно недостатъчно. Дърветата на островите вече достигат до няколко метра, а основите на мостовете почти не се виждат. Притеснително е състоянието на най-пълноводната българска река и извън Пловдив. Отговорност за нея носят представителите на държавата.
"Искам да ви кажа последните 12 години ежегодно всички областни управители, включително и областния на Пловдив, ежегодно изпращат искания за средства за изпълнение на задълженията по член 140 от Закона за водите, като последователно 12 години идва един и същи отговор. Такива средства не се планират в бюджета.", каза инж. Митко Стойчев.
"Чисто законодателно, първо може би трябва да се помисли за промяна на закона, защото областните управители нямат средства за почистване", каза Илия Зюмбилев – областен управител на Пловдив.
Експертите са категорични, че трябва да се създаде държавна структура, която приоритетно да следи проводимостта на реките. Този ангажимент може да се възложи и на "Напоителни системи".
"За момента риск от наводнения в област Пловдив няма", увери Илия Зюмбилев – областен управител на Пловдив. "До кога?", се питат живеещите по поречието на Марица, които са близо 800 000 души в 12 града и 22 села.
ОЩЕ :ВАС спря изсичане на гори в коритото на река Марица