Археопарк с пет компонента на точни елементи от крайбрежни рибарски селища ще изгради община Никопол по трансграничен проект. Мини рибарските селища ще са от пет епохи – старокаменна, каменномедна, бронзова, римска и средновековна.
Още: Ръководството на община Плевен проведе среща с екип от „Софийска вода“
Още: Професионалната гимназия в Плевен се похвали с нов учебен кабинет по електротехника
Планирано е да се възпроизведат части от материалната стопанска и битова култура на съответните исторически пластове.
Още: Коледари наричаха за здраве и берекет в община Плевен
Още: Плевен с награда от Синдиката на българските учители
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фолклорен ансамбъл „Нашенчета“ – Плевен на 65!
Още: Електрохолд оборудва учебен кабинет по електротехника в Плевен
Археологическият обект „Скална църква“ се намира на разстояние около 700 м от входа на съществуващия дърводелски цех в крайбрежните варовикови скали край река Дунав, източно от град Никопол.
За да се достигне до него, трябва да се премине по ул.”Александър Стамболийски”, която е с асфалтова настилка до входа на дърводелския цех и оттам по земен, скален и неравен път се стига до обекта. Липсата на път, особено след валежи, прави обекта недостъпен както по суша, така и по вода, тъй като няма удобно място за пристан на малки плавателни съдове.
Местната администрация е финализирала процедурата по възлагане на инженерингова обществена поръчка – за проектиране и СМР, която е разделена на две обособени позиции.
Още: BILLA отвори четвъртия си магазин в Плевен
Още: Община Плевен отдаде почит на загиналите за Освобождението на града
Първата е за изграждане на път до археологическия обект „Скална църква“. За негов изпълнител е избрана фирмата „Ратек“ ООД – София, а договорът е на стойност 2,8 млн. лв. без ДДС.
По препоръка на „Геозащита Плевен“ ЕООД, предвид „развитите геодинамични процеси по склона, преди изпълнението на строежа трябва да се извърши детайлно инженерно-геоложко проучване. Целта е да се определи геодинамичния риск в района, предвиден за строителство.
Същинската част на проекта обаче е във втората обособена позиция. Тя е за изграждане на музей на открито – археологически парк „Пристани на времето“.
За него е предназначен терен площ 3 182 квадратни метра.
Историческите и археологически факти локализират крайбрежието на град Никопол като най-подходящ район за подобен обект, поради факта че той съдържа артефакти от тези епохи, концентрирани на неговата ограничена територия.
Тук животът не е преставал от среднокаменната епоха до Средновековието: от най-древното рибарско поселение по поречието на река Дунав, открито досега в Европа – от среднокаменната епоха /40 000 – 10 000 г.пр. Хр./, до средновековен Никопол /14 в.сл.Хр./ - един от най-оживените търговски и културни центрове на своето време.
В непосредствена близост до днешен Никопол и по неговото крайбрежие ще бъдат изградени автентични реконструкции на характерни архитектурни фрагменти от рибарски селища и прилежащи им крайбрежни пристани от пет далечни една от друга епохи.
Тези исторически пристани ще функционират реално и днес. Ще са оживени от местни рибари и занаятчии. Те ще запознават своите посетители, плавайки на реконструирани дървени плавателни съдове, с приказни и напълно реални, обмазани с глина хижи, домове, части от каменни зидове на пазарища, сред един уютен лабиринт от среднокаменна, меднокаменна, бронзова, римска и средновековна епоха.
За изпълнител на втората обособена позиция е избрано обединение „Стройкомерс Дизайн“, участници в което са фирмите „Стройкомерс Плевен“ ЕАД и „Ар Си Дизайн“ ЕООД – София. Договорът на обединението е на стойност 1 295 431 лв. без ДДС.
Изпълнението на дейностите трябва да бъде приключено до 30.07.2019 година.
Проектът „Пристани на времето“ на община Никопол е финансиран от програма INTERREG V-A Румъния- България по съвместен проект „The Bridges of Time“. Партньори по него са общините Никопол и Турно Магуреле (Румъния).