Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

9000 тона "вносен" боклук в Плевен са пристигнали по море, Италия ще каже дали е замесена мафията

02 януари 2020, 19:30 часа • 9559 прочитания

Откритите преди два дена в Плевен 9000 тона "вносен" боклук са пристигнали в България по море, а не с влакови композиции. Все още не е ясно дали те имат връзка с операцията в Италия при която бяха задържани членове на мафията, които се занимават с този вид дейност. Това съобщи в Плевен главният секретар на МВР Ивайло Иванов, който пристигна в града, за да координира действията на полицията по образуваното от прокуратурата досъдебно производство по случая.

"Изпратили сме официално запитване до италианските власти по каналите за международно оперативно полицейско сътрудничество дали този боклук има отношение към разследването на мафията. Към този момент нямаме още официален отговор. Като го получим, ще го предоставим на прокуратурата", поясни Ивайло Иванов.

"Преди два дена образувахме досъдебното производство. То се води в Районна прокуратура. В навечерието на Нова година беше получен сигнал за депонирани отпадъци на територията на Плевен. Полицията е извършила незабавна проверка за това дали този отпадък е получен и дали се съхранява по установения от закона ред.

В двата дена, в които тече разследването сме извършили всички необходими неотложни действия. Те са свързани с оглед на местопроизшествие, с разпит на лицата, които имат отношение към вноса и съхранението на боклук, с изземване на необходимата документация от РИОСВ – Плевен. Утре предстои да бъде направен анализ на събраните доказателства и планиране на последващи действия", каза окръжният прокурор на Плевен Ваня Савова.  

Тя допълни, че процесуалните действия са свързани с "Феникс" ЕООД (фирмата с незаконното сметище, което запали АМ "Струма", б.р.; Лицензът ѝ за работа трябваше да бъде отнет), както и с други фирми, представлявани от нейния собственик. Към момента имало достатъчно основания да се смята, че са нарушени изискванията по съхранението и преработката на отпадъците. Нямало обаче никакви данни, още по-малко доказателства, че има опасност за населението.

"Имаме основание да смятаме, че някои длъжностни лица не са изпълнили задълженията си, свързани с контролните функции на Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите. Към този момент това са само предположения", каза още прокурор Савова.

Към момента е направен оглед на една площадка за съхранение на отпадъците, но е възможно да бъдат установени и други площадки. Ще се проверява и характерът на отпадъците – дали сред тях има и опасни.

"Тези, които ние огледахме вече, не са опасни за здравето на хората – пластмаса, хартия, дърво и метал. Взети са проби за изследване. Предприети са всички необходими мерки да не се допусне внос на други отпадъци от същото лице, докато не изясним дали то има необходимия капацитет за преработка и за съхранение. В срока на разрешението, което е получил, той е трябвало да преработи боклука и да го реализира по някакъв начин, а видимо не е така.

Обектът е запечатан и се охранява от полицията. На него няма ток, няма вода, няма работещи машини за преработка на отпадъците. Отпадъкът просто е депониран. Фирмата е получила пари от италианския доставчик по банков път за преработката. В случай, че се убедим че тя няма капацитет да преработи вече внесения боклук, ще трябва да се предприемат мерки от съответните държавни органи и да се реши какво да се прави с този боклук", смята прокурор Савова.

"Всички ГКПП в страната са уведомени какви документи трябва да съдържат контейнерите с отпадъци. На полицаите в страната е пуснато разпоредително писмо при проверка по пътищата в страната при най-малкото съмнение да бъдат извиквани компетентните специалисти от РИОСВ", допълни Ивайло Иванов.

Съмненията за нелегално унищожаване на отпадъци в страната не са от вчера. Както Actualno.com писа през 2017 г. в България е имало внос на отпадъци за горене, но не повече от 50% от капацитета на съответната инсталация, подчертават от МОСВ. Специално от Италия – дестинация, за която "Биволъ"писа, че е източник на отпадъци за горене за ТЕЦ-овете на Христо Ковачки, има внос на киселина от батерии, на RDF и третирани смесени отпадъци.

В началото на септември в Перник имаше и протести заради съмнения за горене на боклуци в местния ТЕЦ „Република”, който де факто е на Христо Ковачки. Какви бяха резултатите от проверките на РИОСВ можете да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.

Actualno.com писа и за съмнение за нелегален внос на радиоактивни отпадъци в България през пристанище "Варна – Запад". Всичко за сигнала МОЖЕТЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК.

Ангел Атанасов
Ангел Атанасов Отговорен редактор
Новините днес