Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Водата във Велинград - с повече уран според едни проби, в нормата според други

22 април 2017, 10:01 часа • 2626 прочитания

Завишените количества уран във Велинград са намерени при рутинна проверка още през декември миналата година. Тя е била направена от местното ВиК дружество, а такива проверки се правят на всеки пет години. Новината е факт, след като вчера (21 април) беше потвърдено, че в Хасково са отчетени завишени количества на уран още през сепрември 2016 година.

Още: Втора „Възрожденска спирка“ в Пазарджик вече е факт

Още: Пазарджик с екологичен транспорт: първите нови 6 електробуса идват през 2025 г.

Във Велинград резултатите показват завишение от два пъти над нормата, въведена с еврозаконодателство в нашите закони през 2015 година – 0,03 милиграма на литър. От РЗИ междувременно вземат проби и при тях вече няма отчетено по-високо количество.

По думите на кмета на града Костадин Коев в питейната вода на Велинград нямало завишено количество на естествен уран – след взетите спешни мерки, но в две близки села – Света Петка и Грашево, имало повишено количество на естествен уран. Там имало организирано снабдяване с питейна бутилирана вода. Докато излязат достоверните резултати - от нашето ВиК дружество и от РЗИ, двете села ще бъдат снабдявани с бутилирана питейна вода - за около 1200 души, обеща градоначалникът Коев.

Под "спешни мерки" се има предвид взети нови проби, но директорът на ВиК Велинград Йордан Нанов обясни, че всъщност нямало причина за паника, защото завишените проби били завишени съгласно новото законодателство, което приехме заради ЕС - 0,03 милиграма на литър. Спрямо старата норма няма завишение, даже има намаление на количеството уран, добави той. А местни хотелиери директно казаха, че водата във Велинград си е била така от 80 години и "само защото сме в Европейския съюз и приемаме техните норми се създава паника". Още едно "доказателство" според хотелиерите - в езерото Клептуза имало риба, имало си раци, те как живеели без проблем.

Още: Община Пазарджик стартира международен архитектурен конкурс за новата визия на Градския пазар

Още: Община Пазарджик спечели проект за насърчаване на мултикултурна среда и образователна интеграция

Паника или не?

Имаме проблем с урана, но това не бива да се превръща в паника, подчерта Борислав Сандов от „Зелните”, който изрично подчерта, че може да има вреда, ако се консумира дълго време питейна вода със завишено количество вода. Той също коментира сметките (бел. ред. - на микробиолога Йордан Стефанов), че при тези завишени количества, които бяха открити в Хасково, Първомай и Велинград, човек трябва да изпие 250 литра вода – ясно е, че това трудно може да стане, беше тезата му.

Според Борислав Сандов едва ли умишлено са крити данни, по-скоро става въпрос за чиновническа немарливост. Не може да сме поставени на последно място по темите за това какъв въздух дишаме, каква вода пием и каква храна консумираме, заяви той.

Сандов каза и, че очаква и на други места в България да се появят данни за завишено количество уран. Причината – по времето на комунизма са работели 48 уранови мини, като 30 са били в предексплотационен период. Проблемът е в начина, по който бяха затворени тези мини, посочи Сандов. Има специална процедура за затваряне и рекултивация на такива мини, но казвам, че тя не беше приложена както трябва, въпреки че се ползваха и пари по програма ФАР. Той добави, че има отворени шахти в близост до такива мини и дори се ползват инертни материали за строеж. Проби на водата трябва да се правят редовно, не на всеки пет години, настоя Сандов. Той даде пример за държавно размотаване - за минните отпадъци сега ще отговаря Министерството на енергетиката, а не това на околната среда.

Още: Кметът на Пазарджик откри изцяло нов и модерен физкултурен салон

Още: Пазарджик запали коледните светлини с „Магията на площада“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес