На 28 февруари, когато в Баните и Мъглиж ще гласуват за кмет на община, а в още десет села – за първенец на съответното населено място, ще се проведе и един референдум.
Още: Милена Милотинова представи документален филм и книга, посветени на Несебър
Още: Официално: Несебър остава в списъка на ЮНЕСКО
Той е за отделяне на черноморския град Обзор и селата Баня, Приселци, Раковсково, Емона, Паницово и Козница от община Несебър, също и за обособяване на нова община с административен център Обзор.
Досега в България е имало две подобни допитвания. През 1997 година живеещите в гр. Сърница и селата Медени поляни и Побит камък гласуват с огромно мнозинство за отделянето си от община Велинград. На 7 февруари 1999 г. пък се провежда референдум в гр. Сопот и с. Анево за отделянето им от община Карлово.
Сегашният референдум в Обзор и шестте села ще бъде първият, който ще се проведе по новия Закон за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Още: Вятърната мелница в Несебър отвори врати като музеен обект
Още: Кои ЗОДИИ ще получат много пари през май
Референдумът беше одобрен със заповед на Областния управител на Бургас след проверка на подписката от ГРАО и верификацията ѝ от Министерството на правосъдието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фестивалът Тракийски Мистерии плени Несебър
Още: Събират подписи срещу настаняване на заразени с коронавирус в хотел
Приложените към подписката документи и планове са разгледани от всички ресорни министерства и ведомства. Становището на държавната власт е, че инициативата за обособяване на нова община с център град Обзор е законна и поражда задължение за назначаване на местен референдум, а новата община ще е в състояние да се издържа и пълноценно да изпълнява всичките си функции.
Със свое решение от 20-ти януари Общинската избирателна комисия в Несебър регистрира инициативен комитет за участие в информационната кампания в местния референдум,у насрочен на 28.02.2021г., с позиция „НЕ, подкрепям предложението за обособяване на нова община с център гр.Обзор, състояща се от населените места – гр.Обзор, с.Баня, с.Приселци, с.Раковсково, с.Емона, с.Паницово и с. Козница“.
Председател на инициативния комитет е Емил Томов
Още: Кметът на Несебър встъпи в длъжност с белезници
Още: Областният на Бургас: ОИК да каже за кмета на Несебър
Жителите на тези седем населени места потърсиха свой отделен път за развитие от община Несебър поради много причини.
Сред тях са слабата транспортна свързаност със сегашния общински център, липсата на адекватно административно обслужване на селищата северно от Стара планина, различна структура на местната икономика, постоянно неглижиране от управляващите в Несебър за проблемите на Обзор и близките села, както и съзнателното задържане на тяхното развитие от страна на община Несебър, сочат от инициативния комитет, чийто председател е Емил Томов.
Не на последно място между повода за допитването е и фактът, че между сегашния общински център и Обзор, заедно с останалите населени места, които ще участват в референдума, стои сериозно физикогеографско препятствие – Стара планина. Голям проблем пред местното население също е медицинската помощ. Макар в Обзор да има напълно оборудвана двуетажна сграда (бивша курортна поликлиника), която е общинска собственост, администрацията в Несебър проявява пълна незаинтересованост към нея, сочат от инициативния комитет.
Затова жителите трябва да изминават до сто километра в търсене на здравна услуга в Бургас или Варна. Град Обзор, който има над 3000-годишна история, е бил общински център близо 60 години - от 1915 година, а от 1924 г. е национален курорт.
Според инициаторите на референдума през 1979 година общинското самоуправление в България е ликвидирано и община Обзор е влята в Поморийската селищна система.
На 28 февруари местните жители ще получат шанс тази несправедливост да бъде поправена и да възстановят общинското си самоуправление.