Служебният министър на културата маестро Найден Тодоров връчи днес на официална церемония цигулките "Страдивариус" (1716 г.) и "Гуарнери дел Джезу" - (1733 г.) на Светлин Русев и Лия Петрова.
"Това е дългоочакван момент, както от прекрасните ни цигулари, които и без тях прославят България, а мисля, че и от самите цигулки, които си чакат хората да ги направят по-известни по света", каза министър Тодоров. По думите му това е бил най-добрият възможен избор, защото в момента имаме нужда от хора, които да ни накарат малко повече да се почувстваме горди. "Вие го правите", обърна се Тодоров към младите цигулари.
Снимка: БГНЕС
"Искам също така да ви предупредя, че това е и много голяма отговорност. Знаете кои са изработвали тези цигулки, знаете кои са свирили на тях. Това ви слага в една листа, която е изключително задължаваща. Вие така или иначе вървите по този път, но в момента вече нямате право на отклонение от него", каза още той.
Министърът подчерта, че тези инструменти са много капризни. "Това са едни от най-хубавите цигулки в света, но с тях могат да свирят наистина само много добри музиканти. За сметка на това, когато майстор свири на тях, може да се случват чудеса. И сега от вас ще очакваме чудеса", каза Найден Тодоров.
Снимка: БГНЕС
Веднага, след като получиха инструментите, Светлин Русев и Лия Петрова свириха заедно пред присъстващите на церемонията в залата.
Инструментите са собственост на българската държава и на тях са свирили проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев. Светлин Русев и Лия Петрова заслужиха правото да свирят на тях в следващите пет години.
Още: Откриха валс на Фредерик Шопен на почти 200 години (ВИДЕО)
Припомняме, че министърът на културата Найден Тодоров обяви имената на новите притежатели на ценните инструменти на 2 септември след премиерата на концерта на фестивалния оркестър "Аполония" на Празниците на изкуствата "Аполония". Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол. През април тази година проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев предадоха цигулките, собственост на българската държава, с които концертираха и радваха публиката по света и в България. Минчев използваше "Страдивариус" от 1716 г., а Миланова – "Гуарнери" от 1733 г.
Какво казаха Лия Петрова и Светлин Русев
Снимка: БГНЕС
Пред БТА Лия Петрова каза, че първата ѝ изява с цигулката "Гуарнери" от 1733 г. ще бъде след седмица в една от най-красивите зали в Европа, която е в Будапеща, в академията "Лист". "Залата е уникална, с националния оркестър на Унгария ще свиря там. Концерт от Виоти №22, който със сигурност отдавна не е свирен с този инструмент, ако въобще някога е свирен, тъй като той много рядко се изпълнява. Така че ще имам една седмица, за да се науча да свиря на инструмента. Но ние съвсем спонтанно с инструмента добре си паснахме. Горе имах възможността да изсвиря няколко ноти на цигулката и абсолютно естествено като че ли се получи искрата", каза тя.
"Горд съм, благодарен, щастлив, че съм българин", каза Светлин Русев. Първата му изява с новата цигулка ще бъде след ден и половина в Белгия. "Сто процента българска вечер, сто процента българска музика. Световна премиера с произведения от най-добрия български композитор Панчо Владигеров", каза той и добави: "Очаквам с нетърпение да започне този дълъг процес на опознаване - сега, веднага", каза цигуларят.
Още: Министърът на културата инициира срещи за прекратяване на лошите практики в сектора