Музикални издатели заведоха иск срещу компанията за изкуствен интелект "Anthropic" във федерален съд в Тенеси, САЩ, обвинявайки я в злоупотреба с "неизброимо" количество текстове на песни, защитени с авторски права, за обучение на чатбота си Клод, предаде Ройтерс. Искът е заведен от "Universal Music", ABKCO Records и "Concord Publishing".
В какво се изразява искът
В иска се посочва, че компания "Anthropic" нарушава правата на издателите, като използва текстове на поне 500 песни, вариращи от "God Only Knows" на The Beach Boys и "Gimme Shelter" на The Rolling Stones до "Uptown Funk" на Марк Ронсън и Бруно Марс и "Halo" на Бионсе. Представители на "Anthropic" не са отговорили веднага на молбата за коментар.
Още: Доброслав Димитров за изкуствения интелект: Ако не повишим възможностите си, можем да станем излишни
Адвокатът на музикалните издателите Мат Опенхайм отказа да коментира съдебния спор, но посочи, че според закона за авторското право дадено юридическо лице не може да възпроизвежда, разпространява и показва чужди произведения, защитени с авторско право, за да изгради собствен бизнес, освен ако не получи разрешение от притежателите на правата.
Снимка: iStock
Искът на музикалните издатели е първият, заведен срещу "Anthropic". Той обвинява компанията в нарушаване на авторските им права чрез копиране на техни текстове без разрешение като част от "огромните количества текст", които тя "остъргва" от интернет, за да обучи чатбота си Клод да отговаря на човешки подкани.
Още: Откраднаха самоличността на Том Ханкс за фалшива реклама
Как работи чатботът Клод
Ищците също така казват, че Клод незаконно възпроизвежда текстове по заявка и в отговор на "цял набор от подкани, които не търсят текстовете на издателите". Сред тях са искания да напише песен на определена тема, да предостави акорди за дадена музикална композиция или да напише поезия или кратка проза в стила на определен изпълнител или автор на песни. Музикалните издатели ще търсят по съдебен път парично обезщетение и заповед за прекратяване на предполагаемото нарушение.
Много притежатели на авторски права, включително автори и визуални артисти, са подали искове срещу технологични компании като "Meta Platforms" и подкрепяната от Microsoft OpenAI заради използването на техни произведения за обучение на генеративни системи с изкуствен интелект, пише БТА.