"Забранено" е основната дума на Олимпиадата в Пекин

08 февруари 2022, 10:39 часа • 7650 | прочитания

За разлика от последните десетилетия, когато Олимпийските игри бяха нещо като празници в планетарен мащаб, сегашната зимна олимпиада в Пекин е свързана с повече безпокойство и несигурност, отколкото с усещане за тържество на човешката сила и дух, пише в материал на expert.ru. На първо място, заради политическите събития - ще има ли военен конфликт и провокации по време на Олимпиадата между Русия и Украйна или между Китай и САЩ заради Тайван? За мнозина днес това изглежда по-важно отколкото кой ще победи в биатлона или във фигурното пързаляне.

Още: Ганчев направил самоотвод, защото всичко било "под строй, притиснато и репресирано"

Още: "Сделката на века": Аутсайдер във Формула 1 вади 264 млн. евро за световния шампион

На второ място, заради безпрецедентните медицински ограничения, пред които спортът отстъпи на заден план. Животът на спортистите е максимално регулиран, а здравните изисквания към тях са драстични.

Политиката на Китай по отношение на КОВИД е много по-строга, отколкото на Олимпийските игри в Токио преди само шест месеца. Пекин изгради срещу вируса преграда на няколко нива – първо, само ваксинирани могат да участват в Игрите като пълният курс на ваксинация трябва да бъде завършен не по-късно от 14 дни преди пристигането в Китай. За неваксинираните беше оставена вратичка под формата на 3-седмична карантина, но нито един човек не се възползва от нея по разбираеми причини - за професионалните спортисти три седмици без тренировки са немислими.

Второ, поне 14 дни преди олимпиадата, участникът трябваше да изтегли специално приложение, в което да качи сертификата си за ваксинация и да отбелязва всеки ден здравословното си състояние. Трето, спортистите и членовете на делегациите бяха задължени да си направят два PCR теста в два отделни дни до 96 часа преди заминаването си за Пекин. При това тези тестове се правят само на места, одобрени от китайското посолство. Наличието дори на един положителен тест означаваше забрана за влизане в Китай.

Още: Брутално изгорял и навлечен с 5 тениски, но отново шампион: Насар разсмя с уникална история (ВИДЕО)

Още: Член на федерацията по борба коментира бъдещето на натурализираните олимпийски шампиони

Но това не е всичко. Спортистите на Олимпийските игри ежедневно минават през PCR тестове, измерване на температурата и докладване на здравословното им състояние в приложението. При положителен тест биват отстранявани от състезанията и премествани в изолационна стая, а ако имат симптоми - в болница.

китай

Източник: GettyImages

Тези, които са били в контакт с дал положителен тест спортист, попадат в трудна ситуация. За близък контакт се приема престой до 15 минути край заразения на разстояние по-малко от метър и без маска. Такива спортисти биват изолирани в отделна стая и правят PCR тестове на всеки 12 часа. Този режим може да бъде облекчен след една седмица, ако тестовете са отрицателни. Ако контактните лица обаче не са спортисти и други могат да изпълняват техните задължения, те са принудени директно да напуснат Китай до 24 часа или да се подложат на 3-седмична карантина. На летните олимпийски игри в Токио изискванията в това отношение бяха много по-меки: нужен беше само отрицателен PCR тест при пристигането в страната.

Още: Карлос Насар: Тези световни рекорди са много под възможностите ми, но едно нещо ме спира

Още: Симон Байлс притесни САЩ - не е сигурна за ЛА 2028, където може да стане най-успешната жена в олимпийската история

Освен това в Китай състезателите, треньорите и персоналът са настанени в три олимпийски села „балони“ без право на напускане – в центъра на Пекин, в Янцин и в Джанджиаку. Всеки „балон“ се състои от стадиони, спортни игрища, конгресни центрове и хотели. „Балоните“ са свързани с високоскоростна железница и магистрали с обособени ленти, които могат да се използват само от олимпийски транспорт.

"Забранено" е основната дума на Игрите в Пекин. Спортистите се превозват със специален транспорт до съоръженията, като използването на друг вид транспорт или ходенето пеша е забранено. По периметъра на олимпийските обекти и хотелите има заграждения и контролно-пропусквателни пунктове. На спортистите, журналистите и членовете на делегации е забранено да напускат територията на хотелите. „Балонът“ се състои от два кръга: вътрешен - спортисти, треньори и персонал, и външен - всички останали. Контактът с хора от друг кръг е забранен. Ако трябва да се предават някакви вещи, това става чрез камери за съхранение с две вратички или чрез роботи за доставка. Вътре в „балона“ маската може да се сваля само по време на хранене или когато сте сам в стаята си. Ръкостисканията и прегръдките, разбира се, са забранени.

Въпреки строгите правила, организаторите на Олимпийските игри в Пекин все пак не посмяха да нарушат една от дългогодишните олимпийски традиции - раздаването на презервативи на спортисти и членове на делегациите. Олимпиадите, на които присъстват атлетични младежи с високи хормонални нива, отдавна са се превърнали в празник на секса. Рекордът беше поставен в Рио де Жанейро, когато организаторите раздадоха 450 000 презерватива. На олимпиадата в Токио, състояла се вече в ерата на КОВИД, за да се ограничат контактите, бяха монтирани специално проектирани легла, които да се чупят при по-голямо натоварване. И все пак в Пекин, въпреки забраната за всякакви контакти, по пет презерватива чакат всеки участник в олимпийското село. Организаторите обаче се надяват те да си останат само сувенири до края на Игрите.

Но независимо от всички мерки срещу COVID, вероятността рязко да се увеличи заболеваемостта по време на Олимпиадата е много голяма. Спортисти с положителни тестове ще бъдат отстранявани, лидерите могат да не стигнат до финалите и съответно спокойно могат да спечелят тези, на които никой не залага. Тази олимпиада вероятно просто ще се превърне в турнир на онези, които са имали късмет да не дадат положителен тест.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес