Световната федерация по лека атлетика удължи ограничението руски и беларуски спортисти да участват в международни състезания, но възстанови Общоруската федерация по лека атлетика след 7-годишната ѝ забрана.
Решението беше обявено в четвъртък след тридневна среща на Световния съвет по лека атлетика в Монако. То идва с оглед на продължаващата агресия на руските сили във войната в Украйна.
World Athletics extended the suspension of Russian and Belarusian athletes from international competition, but restored the All-Russian Athletics Federation after a seven-year suspension. pic.twitter.com/0UWWfMhnK7
— NEXTA (@nexta_tv) March 23, 2023
"Съветът одобри препоръката за изключване на спортисти и официални лица от Русия и Беларус от всички състезания от световните серии по лека атлетика в обозримо бъдеще поради нахлуването и продължаващата война в Украйна", заяви президентът на спортния ръководен орган Себастиан Коу.
Преди това Коу каза, че Русия трябва "да се махне от Украйна", преди да се обмисли възстановяването на състезанията.
ОЩЕ: За да има мир: Путин да изтегли армията си от Украйна - подписа ли Радев позицията на ЕС?
В четвъртък той заяви, че ще бъде създадена работна група, която да консултира съвета относно условията, които Русия трябва да изпълни, за да бъде отменена забраната.
"Безпрецедентните санкции, наложени на Русия и Беларус от държави и индустрии от цял свят, изглеждат единственият мирен начин да се прекъснат и обезвредят сегашните намерения на Русия и да се възстанови мирът", каза Коу.
ОЩЕ: Шефът на МОК за Русия и Беларус: Олимпиадата не може да е рефер в политически спорове
Междувременно Световната федерация по лека атлетика потвърди, че ще забрани на транссексуални състезатели да участват в надпревари за жени. Забраната се отнася за трансджендъри, които са били мъже в пубертета, но след това са сменили пола си.
"Предприехме решителни действия да предпазим женските категории в нашия спорт, като ограничим участието на трансджендър атлети. Това решение бе взето след консултации с множество заинтересовани страни, включително 40 федерации, нашите спортисти, нашите треньори, атлетическата комисия, както и редица други групи, включително и трансджендър групи, експерти на ООН, Международния олимпийски комитет и пара-атлетиката. Мнозинството от тях заявиха, че трансджендър атлетите не трябва да се състезават в женските категории", каза Коу.
"Много от тях вярват, че няма достатъчно доказателства, че транс-жените нямат физическо предимство пред биологичните жени, и искат да получат повече такива доказателства, преди да обмислят включването на трансджендъри в състезания за жени. Не казваме "не" завинаги", посочи все пак той.