"Русия е виновна!": Президентът на МОК разпали скандала с Имане Хелиф и Лин Ю-тин

15 март 2025, 21:51 часа • 2038 | прочитания

Турнирът по бокс на Олимпийските игри в Париж беше ръководен от Международния олимпийски комитет (МОК), след като миналата година Международната боксова асоциация (IBA) бе лишена от лиценз заради неуспеха ѝ да осъществи реформи в областта на управлението и финансите. Но IBA, ръководена от руския бизнесмен Умар Кремлев, разкритикува МОК по време на Игрите за това, че е позволил на алжирската боксьорка Имане Хелиф и на китайката Лин Ю-тин да участват, въпреки че година по-рано IBA ги наказа за провалени хромозомни тестове.

Обвиниха Русия за скандала с боксьорките в Париж

Последва ожесточена словесна война между двете организации, която доминираше в заглавията на вестниците. Днес президентът на МОК Томас Бах коментира случая, като заяви, че скандалът е резултат от руска кампания: "Не бих определил случилото се за истинска криза, защото цялата тази дискусия се основава на фалшива новинарска кампания, идваща от Русия", заяви Бах, говорейки в Пилос, където в четвъртък ще бъде избран неговият наследник начело на организацията. "Това беше част от много, много кампании за фалшиви новини, с които трябваше да се сблъскаме от Русия преди и след Париж."

ОЩЕ: Международната боксова асоциация не допусна Имане Хелиф до Световното първенство

Имане Хелиф

Няколко такива кампании се случиха преди Париж, включително това, многократните опити за хакерски атаки. Руските спортисти се състезаваха под неутрален флаг в Париж, след като Руският олимпийски комитет беше отстранен заради провеждането на олимпийски избори в украинските територии, окупирани след руската инвазия през 2022 г.

Бах заяви, че спорът за боксьорките е щял да бъде безпредметен, ако не е била IBA, като се има предвид, че и Хелиг и Ю-тин са се състезавали в продължение на години, включително на Олимпийските игри в Токио през 2021 г., без проблеми. "Това няма нищо общо с реалността", каза още Бах. "Тези две състезателки са родени като жени, отгледани са като жени, състезавали са се като жени, печелили са и са губили като всяка друга жена."

Наскоро IBA обяви, че ще съди МОК заради участието на Хелиф и Ю-тин.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Дария Александрова
Дария Александрова Отговорен редактор
Новините днес