Шабан Мустафа и Елена Димитрова са шампионите в тазгодишното изкачване на Витоша. Двамата бяха най-бързи по 18-километровото трасе от НДК в центъра на София до Черни връх с денивелация 1734 метра. Шабан финишира за 1.43:13 ч., горещото време възпрепятства атаката на собствения му рекорд за скоростно изкачване на витошкия първенец (1.36:45 ч. от 2015 г.). Шабан се изстреля напред още след старта и не изпусна водачеството до върха. След две седмици на Мустафа предстои изнурителен планински маратон на 42 км в Швейцария. Втори днес финишира дългогодишният бегач на дълги разстояния и неколкократен победител в Маратон София Петко Стефанов с 1.51:05 ч., а трети е Димитър Михайлов с 1.54:28 ч. При жените най-бърза бе Елена Димитрова изкачила върха за 2.14:22 ч., пред Анна Стефанова 2.24:16, бронзът бе Каролина Калибацева 2.30:53 ч.
Още: "Станка Златева не иска да пуска състезателките си в националния отбор по борба"
Още: Куп държави с апетити към наши щангисти, България рискува да ги загуби без трансферна такса
Всички те бяха приветствани от близо 3000 души, които изкачиха витошкия първенец по стъпките на Алеко. Сред тях бе и кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, която отличи призьорите в бягането и поздрави участниците в Националния туристически събор.
„Прекрасно е, че виждаме толкова много хора тук на върха, сред чистия въздух и красотите на природата. София има безценно богатство с Витоша и за нас е приоритет колкото се може повече съграждани и гости на града да имат лесен достъп до планината, до бъдат по-често сред природата,“ каза Фандъкова, след като поднесе цветя пред барелефа на Алеко Константинов на Черни връх (на 2290 м), както сториха мнозина от участниците в туристическия събор.
Кметът Фандъкова връчи възпоменателни медали на доц. д-р Венци Росманов – председател на Български туристически съюз, Зорница Радонова – изпълнителен секретар на БТС, д-р Анна Петракиева – директор на Природен парк „Витоша“, Снежана Петрова – доскорошен директор на Природен парк „Витоша“ и Петър Панков – изтъкнат скиор и организатор на планински бягания.
Още: Люис Хамилтън: Винаги ми е било мечта да се състезавам за Ферари
Още: Въпреки растящите загуби: Спортното министерство запази шефовете на държавно дружество
Всички финиширали получиха подарък сувенир от „София – Европейска столица на спорта“. За първи път тази година най-бързите можеха да се проследят онлайн чрез GPS-система по пътя им към върха. И това лято всички участници в празника се включиха в инициативата „Нека пазим планината и да не оставяме боклук след себе си“.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Спаси София": ГЕРБ откраднаха маратона на София! (ВИДЕО)
За пета поредна година Фондация „София – европейска столица на спорта“, Български туристически съюз, Природен рак „Витоша“ и Сдружение „Маратон“ организираха големия спортен празник и няколкото емблематични събития, събрали хиляди на Витошкия първенец. Още в ранни зори два пешеходни лъча потеглиха от Златни мостове и от Железница за да се съберат на върха, където Националният събор отбеляза 124-ата годишнина на туристическото движение в България.
Всяка последна неделя на август хиляди си припомнят как през 1895 г. Алеко Константинов е повел около 300 души от морената пред Народния театър „Иван Вазов” към Черни връх. Сега в тържествата участваха представители на туристическите дружества, членове на БТС от цялата страна, както и държавни институции, за които развитието на туризма е приоритет. Те бяха поздравени и от доц. д-р Венци Росманов – председател на Български туристически съюз, д-р Анна Петракиева – директор на Природен парк „Витоша“, Анатоли Илиев – организационен секретар на „София – европейска столица на спорта“ и член на управителния борд на ACES EUROPE и др. Всички те също поднесоха цветя пред барелефа на Алеко Константинов.
С тържествата на Черни връх бе дадено и началото на поредицата от празненства и събития, с които ще се отбележи 85-ата годишнина на Природен парк Витоша. В празника се включи и Столична библиотека към Столична община, която ще осигури много награди. Последва богата Концертна програма с концерт на хор „Планинарска песен – Филип Аврамов” и МВГ „Вежен” – Тетевен, на хижа „Планинарска песен” Сред изпълнителите бе и прочутият народен певец Александър Александров, който създаде прекрасно настроение и поведе хората на върха. Изтеглена бе и томболата за участниците в Националното движение „Покорител на десетте планински първенци”
Още: Спорен ход на Георги Глушков на изпроводяк - остави родна федерация без лиценз