Вървим към икономически модел, който се вижда в латиноамерикански и африкански страни – износ на суровини, с малко на брой големи икономически играчи и огромен процент бедно население. Това заяви в сутрешния блок на БНТ лидерът на листата за евроизборите на АБВ Ивайло Калфин.
Алтернатива на Европейския съюз няма. Просто трябва да използваме инструментите, които ни дава ЕС. Но ние нямаме цел – как да използваш инструмент, като нямаш цел, попита той. Нашата цел е малкият бизнес да има достъп до европейски средства, да се залага на развитие на промишленост и да имаме възможност за развитие на иновации, посочи Калфин.
„През първите седем години на членство в ЕС България с евросредствата, които са един огромен инструмент – 17-18 милиарда са влезли в икономиката ни за тези години – ние увеличихме социалните неравенства. Тези пари отидоха при много малко хора, огромна част от населението обедня. Това не го правят много държави. Това си е български избор, тук не ни е виновен ЕС”, коментира евродепутатът.
На въпрос защо българските граждани губят доверие в ЕС, Калфин отговори, че у нас само се цели „да се усвоят средствата”, което няма ефект. Отделно лидерът на листата на АБВ заяви, че Европейският парламент трябва да промени политиката си и той го прави – да се насочат към по-малките хора, както и да се работи много повече с националите парламенти. Това се случва, но хората не го виждат, не са осведомени, смята Калфин. Въпросът за увеличаването на доходите на българските граждани е много важен за АБВ, подчерта Ивайло Калфин и допълни, че ЕС дава лостове за това – субсидиране на икономика, която създава работни места.
В АБВ имаме редица идеи за много по-добра връзка в това отношение. Сега говорим за формалност – два часа в годината националният и Европейският парламент си сътрудничат. Затова е важно повече европейско законодателство да минава през парламента, посочи той.
По отношение на следващия български еврокомисар Калфин се прицели в областите на външната политика, енергетиката и цифровите технологии – цели три важни сектора. Ако имаме комисар в цифровите технологии, може най-после „да бутнем” и засилим електронното правителство, посочи кандидатът за евродепутат.
По отношение на изявленията на Дмитрий Медведев, че Русия може да се пренасочи и да продава газ в Китай, Калфин беше категоричен, че Москва има дългосрочни интереси да продава суровината в ЕС.