През седмицата Китай започна нови военни учения край Тайван като реакция на посещението на конгресмени от САЩ в Тайпе след визитата на Нанси Пелоси. Китай твърди, че ученията са в отговор на „политическите игри на САЩ и Тайван“. Колко сме близо до инвазия на Китай в Тайван, в "Отговорите" питаме политолога Владимир Шопов.
Преди няколко месеца общоприетият отговор беше: „Между сегашния момент и 2049 година.“ Защото по принцип на политическо ниво това е рамката, която е дефинирана от сегашното ръководство на китайската комунистическа партия – време, в което да се осъществи, според тяхното разбиране, окончателното завършване на интегрирането на различните периферии на страната. Но мисля, че след последните събития тази рамка се компресира. И между другото, има различни изследователи, които през последните няколко години предлагат доста аргументи за това, че всъщност по-реалистичната и по-очакваната дата за евентуална инвазия на Китай в Тайван, е някъде 2026-а-2027 г.
Според мен цялостната динамика на отношенията вече между САЩ и Китай е такава, че предполага изтеглянето напред на евентуалното, но да кажем до голяма степен очакваното навлизане на Китай в Тайван.
Все пак е важно да обясним и това, че тук не става въпрос за някакъв моментен военен баланс, както много често се коментират такъв тип ситуации, а всъщност китайското ръководство пречупва, анализира и взима този тип решения през цяла поредица от съображения, свързани с общата динамика в международната система. Свързана с това как върви икономически страната, как изглежда политическият календар през идните няколко години...Така че може да се каже, че в рамките на няколко години рискът (от китайска инвазия в Тайван, бел.ред.), ще бъде по-голям, отколкото е в момента.
Още за кризата с имотния пазар в Китай и ще бъде ли тя фактор, който да спре Си Дзинпин да атакува Тайван, ще научите от видеоматериала.