Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Любомир Дацов: Вероятно управляващите си заслужават притесненията за курса лев-евро

27 януари 2020, 12:20 часа • 5995 прочитания

Преди няколко дни председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова е внесла предложение за нов текст в Закона за БНБ, според който от датата на влизане на България в "чакалнята на еврозоната" (ERM II) официалният валутен курс на лева към еврото е равен на централния курс между еврото и лева, договорен с останалите държави в ERM II (Еврозоната + Дания) и ЕЦБ. Това моментално предизвика опасения, че други държави могат да кажат какъв ще е курсът на лева. Такива опасения са неоснователни, каза пред Actualno.com макроикономистът и член на фискалния борд Любомир Дацов.

Г-н Дацов, има ли опасност за валутния борд или за курса на лева към еврото в момента, в който влезем в чакалнята на еврозоната заради предложението на г-жа Стоянова?

Поводът за слухове са направените промени в последния момент във валутния закон. Текстът, който е предложен, е стандартен, той е съгласуван от институциите с Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК). Но реакцията, която се получи през последните няколко дни, е много показателна поне за няколко неща. От една страна как може да се спекулира с абсолютно нормален и стандартен текст, който фигурира по принцип в законите на всички държави-членки, които са по пътя за еврозоната. И от друга страна, това се дължи общо взето на това, че управляващите си го заслужават. Просто защото много неща за пореден път се правят с пренебрежение към широката публика. Ние знаем, че има изисквания за конфиденциалност, но такъв текст няма как да е конфиденциален, той влиза в Народното събрание и трябва да бъде одобрен. Т.е. виждаме пак пренебрежение към необходимостта да бъдат разяснени изключително важни неща.

Не беше обяснено както трябва на хората ли?

То изобщо не беше обяснено и дори обявено. Никой не може да каже защо се прави по този странен начин в последния момент. Да, сигурно сме получили в последния момент уверение, че правим стъпки към ERM II. Може би трябваше да започнем по друг начин – добрата новина е, че именно такова нещо се прави, когато си сигурен, че правиш положителна крачка. За мен това означава, че правителството и централната банка вече са постигнали договореност със съответните комитети и институции и ние имаме вече дата за присъединяване. За мен това е добрата новина. Лошата е това, което Ви казах – първо, реакциата показва, че никой няма доверие в правителството, и второ – че абсолютно неуважителен е начинът, по който беше направено. И си заслужават реакцията и страховете, които предизвикаха. Ако видите форумите как реагират, в професионален план абсолютно необосновано, но от социологическа гледна точка коментарите са срещу управляващите. 

Питам Ви направо може ли някой друг да ни диктува какъв да бъда курсът евро-лев, когато влезем в чакалнята?

Какво означава някой друг да ни казва? Аз не знам как си го представят някой да дойде да каже "курсът ви ще бъде такъв". Курсът е нещо, което се договаря друстранно. От една страна, това означава конкурентноспособност на нашата икономика и съответно износа, от друга страна за ЕЦБ е важно да се присъединим с курс, който да гарантира устойчивостта на тази икономика. Тук не става въпрос някой да ти влияе. Това е много елементарно, съжалявам да го кажа, разбиране и начин на мислене, поне от хора, които никога не са участвали в такъв процес. Само такива хора могат да го кажат. Изобщо не става въпрос някой да ни влияе, става въпрос за процедура на договаряне, при която ние имаме много ясна позиция, изразена още навремето, че се присъединяваме в момента с този фиксиран курс. Пак казвам, че най-важното е да се гледа как върви износът в една държава. Тъй като чисто теоретично е много спорно къде е равновесният курс. Затова обикновено в другите държави, които нямат валутен борд, се държи този курс да плава в рамките на този двегодишен период минимален, който е между ERM II и приемането. В рамките на тези две години ти си оставяш курса да плава така, че да изглади всички макроикономически неравновесия, които съществуват. Но в случая ние имаме много ясна позиция, която е същата и при други държави с валутен борд, които са приели еврото. Ние ще влезем директно, без да плава курсът и ще се присъединим към еврото на този фиксиран курс. Не виждам никакви причини тази позиция да се приема, тъй като ние виждаме, че износа ни расте с изправярващи темпове въпреки забавените икономически условия той се държи добре, което означава, че той ценово е равновесен. И няма никаква причина да спекулираме с валутния курс.

Доколко може да бъде прозрачен самият процес на преговорите? Механизмът на договаряне как трябва да бъде регламентиран?

Няма как да бъде прозрачен. Той може да бъде прозрачен по другия начин. Например както го направиха хърватите. С документите, които тяхната централна банка и правителство публикува, с техните позиции, с обясняване на плюсовете и минусите. Ние малко го караме през просото, максимално затворен процес. По принцип процесът трябва да е затворен, той е секретен, най-малко от това се правят много пари. Ненапразно решенията се взимат в края на седмицата и се оповестяват в деня, в който борсите са затворани, защото във всяка една държава при такова събитие акциите на компаниите, които са български, фондови борси и така нататък, съответно поскъпват или поевтиняват, пазарите реагират и са свързани с големи финансови интереси. Така че този процес е нормално да е затворен. Той се случва в съответните инситуции, това е преговорен процен. Но това не означава, че нормалната информация не може да бъде давана, още повече, че след като има страхове в едно общество , те трява да бъдат обяснявани. Живеем вече в такова време, в което не може да нямаш активна позиция в социалните медии и да не информираш обществото. Още повече, че има фалшиви новини, които ни заливат. Човек трудно започва да различава коя е истината.

Интервю на Спасиана Кирилова

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес