Експерт: Забраната без руснаци в обществените поръчки следва да важи и за Варненското езеро (ВИДЕО)

20 юли 2022, 19:30 часа • 24851 | прочитания

България забрани обществени поръчки да се възлагат на руски граждани и юридически лица, съобщи Агенцията за обществени поръчки (АОП). Какво обхваща забраната? В "Студио Actualno" питаме Даниела Пенева, правен експерт в Антикорупционния фонд.

Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)

Още: Ще направи ли Доган нова партия и къде е ролята на Пеевски във властта: Коментар на Цветанка Андреева (ВИДЕО)

Регламентът, който е приет от Съвета на ЕС е влязъл в сила от 09.04 и от тогава е забранено възлагането на изпълнение на обществени поръчки на руски физически и юридически лица. Забранява се изпълнение на обществени поръчки над определени стойности, които са посочени в 4 директиви.

Какви са тези стойности?

Обществени поръчки за изпълнение на стойност над 5 млн. евро за осъществяване на строителство се забранява да бъдат изпълнявани от руски физически и юридически лица.

Още: Изкуственият интелект и хакерите - колко (не)равна е битката и за чия сметка: Говори Орен Елимелех (ВИДЕО)

Още: Конфликти Турция-Израел и Турция-Иран: Сложният триъгълник, обяснен от Мохамед Халаф (ВИДЕО)

Какво би засегнала тази забрана в България?

Тази забрана би засегнала изпълнението на проекта за удълбочаване на каналите на пристанище Варна - там на практика се явява руска фирма. Регламентът засяга и текущи договори, които би следвало да бъдат прекратени след 10.10.2022. След 09.04 се забранява сключване на нови договори, а след 10.10 се прекратяват и текущите.

На какъв етап е изпълнението на този договор за удълбочаването на варненското пристанище?

Руските кораби - дълбачки не се намират там вече, проектът е изпълнен в някаква част. Последната публично известна информация е, че все още има суми, които не са изплатени по този договор. Ако има още дейности свързани с руски подизпълнители - договорите с тях трябва да бъдат прекратени.

Още: Арх. Георги Славов: Първата ми задача ще бъде да се изградят пътни артерии в развиващите се зони на София

Още: Арх. Богдана Панайотова: Приоритет в работата ми ще бъде правилата за развитие на София да са ясни и спазвани от всички

В Антикорупционния фонд разследвате целия проект от години. Заявявате, че стойността на проекта е 435 милиона лева. Наясно ли сте каква сума остава да бъде изплатена по него?

Публично изнесената информация от министъра на транспорта Николай Събев е, че около 338 000 000 лв. вече са изплатени по проекта , за останалите почти 100 милиона няма информация да са платени.

Могат ли да се заобиколят тези санкции, така че пак подизпълнители да са руски контрагенти?

Трябва да бъдат ясни изпълнителите. Трябва да е ясно, че това са санкции срещу бизнеса, а не срещу договори срещу всички руски граждани.

Неслучайно са тези прагови стойности от 5 милиона евро. Идеята е ЕС да не възлага публични средства в големи размери, които да подпомагат руската икономика в тази война.

Кой печели в крайна сметка от това удълбочаване и къде е поставен обществения интерес вижте целия разговор във видеото!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес