Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт по сигурността на полетите: За всички е изгодно да се обвинява Лубиц

28 март 2015, 19:03 часа • 34545 прочитания

Все повече подробности излизат във връзка с катастрофата на Airbus А-320 на немската авиокомпания Germanwings. Всички те сочат, че основна роля за трагедията има човешкият фактор. За първи път прокурорът Брис Робен заяви, че вторият пилот се е заключил в кабината и вероятно, умишлено е насочил самолета към земята. След това стана ясно, че Лубиц се е лекувал при психиатър. Не всичко, обаче, е така ясно. Ето какъв е коментарът на Сергей Мелниченко, член на Международния фонд за безопасност на полетите в  интервю пред руското издание Lenta.ru.

Отново човешки фактор?

Веднага искам да кажа, че публичното изказване на прокурора, който обвини втория пилот за убийството на пътниците, противоречи на международните изисквания и стандарти на ICAO, International Civil Aviation Organization, Международната  организация на гражданската авиация), приети в разследването на авиационните произшествия. Във Франция затова отговаря съответната организация и нейните представители не са казали и дума до момента. При това, заявление прави човек, който се занимава не със разследването, а с наказателното производство. Съгласно правилата на ICAO, това което каза прокурорът следва да се проверят няколко пъти и едва тогава да се изнася публично информация наред с други факти и изводи на експертите.

Явно прокурорът е имал достатъчно основания, за да  направи подобно изявление.

Думите на прокурорът на Марсилия в момента се обсъждат активно и се  критикуват в професионалната сфера, именно заради нарушаването на стандартите на ICAO. В такива разследвания истинските причини не винаги са на повърхността. Но заради повишения интерес към тази трагедия, в това число от страна на държавните ръководители и короновани особи, на този човек много му се е приискало да даде някакви резултатите и той излезе със своето изявление. Ето ви един съветски принцип: ако не може, но много ни се иска, значи може.

Според Вас, депресията на Лубиц, добър повод ли е да се стовари върху него цялата вина?

С колегите ми обсъдихме ситуацията и стигнахме до извода, че обвиняването на втория пилот  е изгодно на всички в този момент. Намериха този, който е виновен за всичко, предоставиха го на обществеността и сякаш нещата започнаха да се успокояват. Но! При авиационните произшествия няма една – единствена причина. До трагедията винаги води верига от причини, която някой не е прекъснал. Някой е приел този пилот на работа, подложил се на психиатрично лечение и дори му е дал достъп до пътнически превози.

От Germanwings  казват, че имат много сериозен медицински контрол. Как да се тълкуват тези две обстоятелства? Може би и тук трябва да се потърсят виновни.  Не мисля, че тук е виновен един човек, а системата. Системата за отбора на кадри. Системата за медицински контрол и наблюдение.

Системата за подготовка на пилотите също ли?

Да. Това е отделен въпрос. Европейската агенция по безопасност на полетите преди време публикува съобщение, в което се казваше, че при този вид самолети има вероятност от самопроизволен преход към снижавате без команда, дадена от пилота. Проведели са инструктажи и тренировки на летателния състав по този въпрос? Много въпроси възникват, покрай психическото здраве на Лубиц. Най-вероятно той е виновен за тази трагедия, но системата не е могла да създаде надеждна бариера, за да защити пътниците. Според мен френската агенция за разследване на авиационните произшествия трябва да се изкаже по този въпрос.

Но все пак последната брънка от веригата е бил вторият пилот. Как стои въпросът с човешкия фактор?

Може би, въвеждането на правилото за двама души в пилотската кабина би било най-разумното и най-евтината мярка  в тази ситуация. Тук съвсем не е задължително да има трети член на екипажа, който да има същите професионални навици, като пилотите. Достатъчно е някой от борд-работниците да заеме мястото на единия от пилотите. Тогава подобни трагедии би могло да бъдат избегнати. Разбира се, този член на екипажа трябва да премине специален курс на подготовка, за да знае как да реагира в нестандартни ситуации, как да действа.

Може ли да се  предложат някакви технически средства?

Не мисля. Имаше предложение да се установи система за видеонаблюдение в кабината, но не си представям как това ще помогне да бъдат избегнати подобни ситуации в бъдеще.  Да помогне в разследването – да, но да ги предотврати…

А ако някъде, на тайно място на борда се пази резервен ключ от пилотската кабина?

И тук има „но“… Нека си представим ситуация, в която терористи решават да отвлекат самолет. Тъй като всичко тайно, рано или късно става обществено достояние, то подготвените похитители сигурно ще знаят за наличието на резервен ключ. Каква е вероятността, че никой от екипажа няма да издаде мястото му след мъчения? Аз не бих разглеждал сериозно подобна мярка.

В  САЩ действа правилото за двама души в пилотската  кабина…

Това е така, но защо го направиха? Защото е имало случаи, когато пилотът се е самоубивал,  разбивайки самолета заедно с пътниците. Явно в САЩ са решили да минимизират този риск, сега и на ниво ICAO  тези стандарти, може би ще бъдат възприети.

Защо не са били приети по-рано?

За съжаление всички мерки, които приемат авиационните власти и авиокомпаниите, се взимат след трагедиите, вместо да ги предотвратяват…

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес