През 2025 г. се навършват 35 години от създаването на сдружение SOS Детски селища България. Кое е най-голямото постижение на организацията за тези години, на колко деца и семейства е оказана помощ, за да не бъдат разделени от родителите си, какво се случва с приемната грижа днес, кои са новите предизвикателства и промени lв интервю за Actualno.com разказва Валерия Георгиева, национален изпълнителен директор.
В Плевен усъвършенстват приемната грижа с нов проект
Интервю
Г-жо Георгиева, кое според Вас е най-голямото постижение на организацията за тези 35 години?
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Когато организацията е била създадена преди 35 години, тя е предлагала директна грижа за децата в SOSсемейство. SOS Детски селища България възниква като първата алтернатива на големите домове за деца, изоставени или разделени от родителска грижа. Всъщност SOS Детски селища България е първата организация, която предлага това, което днес наричаме приемна грижа.
По-късно обаче от 2003 г. ние започваме да работим по посока превенция на това изоставяне и да предотвратим раздялата между децата и биологичните им родители, защото вярваме, че най-доброто за едно дете е то да расте в родното си семейство.
Всяко дете има право да расте в семейство, има право на дом, има право на образование – има право на щастливо детство. Това са неща, които ние приемаме за даденост, но истината е, че днес едно на всеки десет деца и младежи е разделено от семейството си, изоставено, неглижирано, принудено да живее в среда на насилие или без необходимата подкрепа. Последиците от това остават за цял живот, създавайки порочен цикъл, който се повтаря от поколение на поколение.
Още: Приказка за Любов и четири деца
Ние сме тук, за да прекъснем този цикъл на неглижиране, насилие и изоставяне и в най-добрия случай да го предотвратим. И го правим все по-успешно чрез нашите центрове за обществена подкрепа. Мисля, че това е истинското и най-голямото постижение – да успяваш да подкрепяш семействата в риск, така че да не се стига до раздялата между децата и биологичните им родители.
Как изглежда това в числа, на колко деца сте помогнали да не бъдат разделени от своите родители?
От началото на програмата за подкрепа на семействата през 2003 г. чрез нашите центрове за обществена подкрепа в София, Перник, Велико Търново, Габрово и Трявна са подкрепени 3895 деца да не загубят грижата на своите семейства. Или 3235 родители са подкрепени да се грижат по-добре за своите деца, работили сме с тях, за да увеличат своя родителски капацитет.
Още: SOS Детски селища България - Приказка за Мартин
Паралелно с работата по превенция на раздялата, вие продължавате да предлагате и приемна грижа, нали така?
Да, разбира се, както вече казах ние сме пионери в приемната грижа. Подкрепяме приемни семейства в София, Перник и Трявна. Имаме изградена мрежа от приемни семейства в Габрово и Велико Търново и разширяваме мрежата в Бяла и областите Русе и Благоевград.
- 1015 деца получиха грижа и закрила в приемните ни семейства и в Центровете ни за настаняване от семеен тип в София, Велико Търново и Габрово;
- 405 младежи започнаха своя самостоятелен живот благодарение на услугата ни „Подкрепа за независим и самостоятелен живот“.
- 1070 приемни семейства бяха обучени и подкрепени;
От всичко казано дотук, става пределно ясно, че грижата за децата отдавна е излязла от детските селища. Как стана това и какво става със самите селища?
Още: SOS Детските селища - когато грижата надхвърля пределите на селището (СНИМКИ)
Да, грижата за децата отдавна надхвърли пределите на детските селища. SOS моделът, който знаете отпреди, е създаден веднага след Втората световна война, когато мъжете са били на фронта, останали са много сираци и решението е била една жена (SOS майката) да се грижи за 6, 7 деца. Днес, реалността е друга и SOS моделът се е променил. Грижата е извън пределите на детските селища – тя е в градовете, близо до нас. Днес и децата, които имат нужда от грижа, си имат родители, но те изпитват затруднения да се грижат за децата си и наш ангажимент е да подкрепим не само децата, но и техните биологични родители, за да не се стига до раздялата между тях – именно това, за което вече говорихме.
Като естествен отговор на нуждите на обществото детските селища се разширяват извън техните предели и се превръщат в комплекси от дейности и услуги, свързани с деца и семейства.
През 2024 г. пилотирахме модела "SOS Регионален център по приемна грижа и младежки дейности “ в SOS Детско селища Дрен. И в двете селища проведохме множество детски лагери за деца от приемните семейства, за младежите от семейните ни домове. Организирахме и обучения за специалистите и приемните семейства работещи с тях.
Още: Ето защо намаляват желаещите у нас да станат приемни родители
Развиваме и творческата ни база ДренКо – част от социалното ни предприятие, приходите, от което ре-инвестираме в програмите за младежи. Керамичните изделия и творческите работилнички стават все по-търсени и популярни сред партньорите ни. Мечтаем през тази година да можем да ангажираме и младежите от двата центъра за настаняване в Дрен, като ги обучаваме в професия и придобиване на умения за работа.
Желаещите да запишат децата си в детската ни градина "Дренчета" стават все повече, защото много млади семейства избират да живеят и отглеждат децата си в Дрен и околните села именно поради това, че ние отворихме и поддържаме детската градина. Освен това детската градина получи държавно финансиране за тази календарна година.
Вие имахте и детско селище в Трявна, какво става с него?
Още: Повече семейства да станат приемни родители искат в Ружинци
Детското ни селище в Трявна най-редовно е домакин на подобни събития, лагери и програми за деца и младежи. Най-новите гости там са и децата от Кризисния център за непридружени деца бежанци в Русе. Това е най-новата услуга, чието управление поехме в края на миналата година като спечелихме конкурса в община Русе. Така че сериозно стъпваме и на русенска територия. Там вече имаме и кризисен център, новия клуб на приемния родител, чрез който подкрепяме приемните семейства от общността.
В Русе, Пловдив и Стара Загора разширяваме и нашата подкрепа за младежи, напускащи алтернативна грижа – всеобхватната програма за независим и самостоятелен живот след 18 години.
Като част от тази програма за младежко развитие и самостоятелност нова услуга открихме и във Велико Търново – „Наблюдавано жилище за младежи от 16 до 25 години“. Това е резидентна грижа, в която освен консултациите и подкрепата към младите хора, започващи своя самостоятелен живот, предлагаме и дом, място за живеене.
Разбира се, освен новите услуги – ние се гордеем с традиции и устойчивост. Центровете ни за настаняване от семеен тип във Велико Търново отбелязаха 25 години миналата година.
Още: Родители искат държавна заплата, за да станат приемно семейство
Центърът ни за настаняване от семеен тип Чардафон в Габрово се превръща в инкубатор за отличници и успешни млади хора. Звеното ни „Майка и бебе“ в Габрово стана толкова уверено в подкрепата си към младите майки, че миналата година беше домакин на националната среща на Звената ‚Майка и бебе“ в България.
Невероятен букет от дейности и социални услуги имате, как се финансирате?
2024 беше поредната година от нашата финансова самостоятелност, в рамките на която можем да се похвалим с немалко постижения. Добрата новина е, че ставаме все по-уверени по пътя на самостоятелността, което си личи от успехите ни. Още една прекрасна новина е, че се увеличава подкрепата на нашите партньори, спонсори, дарители и медиите, които дават гласност на това, което правим, без която подкрепа основната част от тези дейности не би била възможна. Това идва да покаже едно – нашите успехи са резултат както от нашите усилия, така и от подкрепата на нашите партньори и приятели. И всичко за доброто на децата, младежите и семействата, които имат огромна нужда от подкрепа, разбиране и любов!
Още: Удължават проекта за приемна грижа в община Бургас с още една година