Последните мамути на Планетата, живели на остров Врангел, са страдали от сериозни генетични дефекти.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Научната статия, в която е описано изследването, е публикувана в списанието Genome Biology and Evolution, предаде агенция "Фокус".
Вълнестите мамути (Mammuthus primigenius) в по-голямата си част са изчезнали преди около 10-11 хиляди години. Но на арктическия остров Врангел край бреговете на Чукотка изолирана популация от представители на този вид продължава да съществува още шест хилядолетия.
Американски учени откриха от какви болести страдат последните мамути и от какво са измрели преди 4 хиляди години.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
През 2017 г. други изследователи откриха в гените на мамути от острова Врангел потенциално вредни генетични мутации. Предвид малкия размер на популацията - от 100 до 300 индивида - те предположиха, че тези мутации са причинили изчезването на вида.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Авторите на това изследване решиха да проверят хипотезата. Учените наистина открили вредни мутации в гените, участващи в редица важни функции, като мъжкия фертилитет, неврологичното развитие и обонянието.
Учените смятат, че изолираната островна среда е помогнала на мамутите на остров Врангел да избягат от хищници и хора, но е причинила натрупването на генетични дефекти, водещи до изчезване.