Учени от Университета в Кеймбридж създадоха модели на ембриони от миши стволови клетки, формиращи мозък, биещо сърце и основите на всички останали органи в тялото. Това представлява нов начин за пресъздаване на първите етапи на живота, пише "Сай Тех Дейли", предаде БГНЕС.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Екипът от изследователи, ръководен от професор Магдалена Зерницка-Гоец, е разработил модел на ембрион без яйцеклетки или сперматозоиди. Те са използвали стволови клетки - основните клетки на организма, които могат да се развият в почти всеки тип клетки в тялото.
"Просто е невероятно, че стигнахме толкова далеч. Това беше мечтата на нашата общност от години и основен фокус на работата ни от десетилетие и най-накрая го направихме", каза Магдалена Зерницка-Гоец.
Учените са успели да накарат стволовите клетки да "разговарят" помежду си, като са предизвикали експресията на определен набор от гени и са създали уникална среда за взаимодействието им. Стволовите клетки се самоорганизирали в структури, които преминавали през последователните етапи на развитие, докато не се появили туптящо сърце и основите на мозък. Те имали и жълтъчната торбичка, в която се развива ембрионът и от която получава хранителни вещества през първите седмици. За разлика от други синтетични ембриони, разработените в Кеймбридж модели достигат до момента, в който започва да се развива целият мозък, включително предната му част. Това е по-далечен етап от развитието, отколкото е постигнат при който и да е друг модел, получен от стволови клетки.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Според екипа техните резултати могат да помогнат на изследователите да разберат защо някои ембриони не успяват да се развият, докато други продължават да се развиват до здрава бременност. Освен това резултатите биха могли да се използват за насочване на възстановяването и разработването на синтетични човешки органи за трансплантация. Проучването, което е резултат от повече от десетилетие изследвания, е публикувано на 25 август 2022 г. в списание Nature.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
"Нашият модел на миши ембрион развива не само мозък, но и биещо сърце, всички компоненти, които продължават да изграждат тялото", казва Зернишка-Гоец, професор по развитие на бозайници и биология на стволовите клетки в катедрата по физиология, развитие и неврология в Кеймбридж.
За здравословното развитие на човешкия ембрион е необходим "диалог" между тъканите, които ще формират ембриона, и тъканите, които ще свързват ембриона с майката. Три различни типа стволови клетки започват да се формират през първата седмица след оплождането; един от тях в крайна сметка ще се развие в телесни тъкани, докато другите два подпомагат развитието на ембриона. Един от тези извънезикови типове стволови клетки ще се превърне в плацента, която свързва плода с майката и осигурява кислород и хранителни вещества. Вторият е жълтъчната торбичка, в която расте ембрионът и откъдето получава хранителни вещества в началото на развитието си.
Макар че настоящото изследване е извършено върху миши модели, изследователите разработват подобни човешки модели с потенциал да бъдат насочени към генерирането на специфични видове органи.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език