Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени разработват лечение за рак на базата на антитела

05 ноември 2024, 01:36 часа • 744 прочитания

Израелски и американски учени разработват лечение за рак на базата на антитела, усилващи имунната система на организма и предотвратяващи разпространението на ракови клетки, съобщи Синхуа. 

Още: Откритие: Антибиотиците разкриват нов начин за борба с рака

Изследователи от научния институт "Вайцман" в Израел са открили, че формата на рак на гърдата, известна като тройно негативен рак, подпомага имунните клетки да формират "молекулярни мостове". Именно тези мостове пречат на имунните клетки да атакуват тумора, водейки до имуносупресия, предава БТА. Научният екип е демонстрирал, че лечението с антитела блокира формирането на тези мостове и стабилизира имунната система, така че тя е в състояние да атакува раковите клетки.

Още: Първа тотална победа над левкемията. Двама пациенти са излекувани със собствени клетки

Клетките на тумора на гърдата се отличават с изключително ниски нива на CD84 протеин, който изгражда мостовете. Под влияние на тях обаче имунните клетки обаче го произвеждат в голямо количество и така се стига до състоянието на супресия. 

Още: Революционен пробив в лечението на рак: нов метод унищожава туморите отвътре

Според изследването високите нива на CD84 в туморите на пациентите са свързани с по-кратка преживяемост. Експерименти с миши модели са показали, че липсата на CD84 води до по-бавно нарастване на туморите. Това показва, че туморната среда и CD84 потискат Т-клетъчния имунитет. 

Още: Имунотерапията ли е бъдещето в лечението на рака?

При опитите с лабораторни миши модели екипът е показал, че при развитие на рак на гърдата антителата забавят растежа на тумора и в някои случаи водят до пълно излекуване. Според екипа селективното действие на антитела е насочено към клетки с високи нива на CD84. 

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес