Пресъхващите солени езера са покрити с неправилни многоъгълници, оградени от солни стени, но винаги с приблизително еднакъв размер. Такива фигури се образуват поради бавното смесване на течности с различна плътност с образуването на конвекционни клетки, подобни на гранулите на повърхността на Слънцето.
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Досега нямаше надеждно обяснение за този процес. Сега са успели да го открият учени от Великобритания и Германия, чиято статия е публикувана в списанието Physical Review X. Оказва се, че пресъхването на солените езера на Земята наподобява движението на плазмата на Слънцето.
Lasser et al. / Physical Review X, 2023
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
„Природата ни е дала ярка и завладяваща загадка, която стимулира любопитството и примамва да намерим решение – казва Яна Ласер, един от авторите на новата работа. – Въпреки че все още няма пряко приложение на това знание.“ Чрез комбиниране на теренни наблюдения и компютърни симулации Яна Ласер и нейните колеги описали следния механизъм за формиране на многоъгълниците.
Течността на повърхността на езерото се нагрява от слънцето и се изпарява, което води до увеличаване на съдържанието на сол в нея. Колкото по-висока е концентрацията на сол, толкова по-голяма е плътността на разтвора, затова това той има тенденция да потъва надолу. И обратно – по-малко концентрирана и плътна течност отдолу се издига към повърхността.
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
Това води до образуването на конвекционни клетки с диаметър малко повече от метър: в центъра на всяка от тях се издига по-малко плътен разтвор и по-концентрираната течност се утаява по краищата. В резултат солта се натрупва по периметъра на такива клетки и изсъхвайки, образува бразди. Любопитно е, че подобни конвекционни процеси, свързани със смесването на гореща плазма, водят до появата на характерни гранули на Слънцето (и на други звезди).
Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи
Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)
Учените успели да симулират тези механизми в лабораторни експерименти. Освен това те демонстрирали образуването на многоъгълници с помощта на заснемане в Долината на смъртта в Калифорния. Скоростта на този процес и размерът на получените фигури са в добро съответствие с предсказанията, дадени от новия модел.
ОЩЕ: Кладенецът на Мама Шиптън превръща всичко в камък