Индийската тектонска плоча, върху която е разположен полуостров Индустан, се разслоява и разцепва, отивайки под континенталната част на Азия. Изследването, в което е изложена подобна теория, е публикувано в списание Science и е представено на конференция на Американския геофизичен съюз.
Още: 2025 г.: Нова година - ново поколение
Още: Разкопаха асирийски храм, опожарен и ограбен от армията на Вавилон
Тектонските плочи са се сблъскали преди около 57 милиона години, когато Индустан се е доближил до континенталната Евразийска плоча. В резултат на това са се образували Хималаите и Тибетското плато – те са гънка на континенталната плоча. Досега обаче нямаше разбиране какво се случва с Индийската плоча: дали тя пълзи под Хималаите, или се потапя още по-дълбоко в мантията на Земята.
Екип учени от Европа и Китай е използвал данни от сеизмични станции за местата на земетресенията в близост до Тибет и вълните, разпространяващи се от тях. Тези колебания преминават по различен начин през тектонските плочи и мантията, която обикновено се намира под тях.
Изследователите също така измерили нивото на хелий-3 в горещи извори, издигащи се от дълбините на земната кора: извори, богати на него, идват от мантията, с ниско съдържание – от потопената тектонска плоча.
Още: Продължителността на дните се променя и причината вероятно е дълбоко в Земята
Още: Учени: Сърфирането в интернет намалява с 50% риска от деменция
След като анализирали данните и моделирали процесите, изследователите разбрали, че и двете теории всъщност са верни. Или поне в района на Тибет.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Уроците, които не научихме през 2024 г.
Още: 6 преломни момента от 2024 г., които ще оформят бъдещето (ВИДЕО и СНИМКИ)
Става дума за това, че тектонската плоча се състои от два слоя: отдолу са плътни скали от земната мантия, но този слой е по-тънък, а отгоре е по-„плаваща“ земна кора. Според новите изчисления горният слой веднъж се е „врязал като таран“ в Евразийската плоча, „смачквайки“ нейния край в Хималаите, а след това се е потопил под нея и се движи напред. А долният слой отива по-вертикално надолу в мантията. Между разслоените части на плочата се намира горещата порода на мантията.
Тази теория има значение не само за науката, но и за хората: подобни тектонски процеси могат да доведат до земетресения и новите данни ще помогнат да се оцени тяхната опасност.