Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С какво е опасен коронавирусът NeoCoV

28 януари 2022, 12:12 часа • 8401 прочитания

Медиите съобщиха поредната сензация: коронавирусът NeoCoV, открит при прилети в ЮАР може да прониква в клетките, благодарение на същия механизъм, както и  SARS-CoV-2. Мнозина са обезпокоени от това. Какво се случи в действително и има ли основание за притеснение?

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

През 2011 и 2012 година германските учени заедно с техните южноафрикански колеги събирали образци от екскременти от прилепи в провинцията Квазулу-Натал. Те се интересували от нови коронавируси, циркулиращи сред малките прилепи, съобщи РИА Новости. 

Прилепите са природни резервоари за опасни за човека инфекции, например вирусът ебола. Те пренасят и SARS-подобни вируси, предизвикала епидемия през 2002-2003 година в Азия, последвана от непитичната пневмония през 2012 година, чийто възбудител беше MERS-CoV.

След като събрали фекалиите от 62 прилепа от 13 вида учените провели PCR анали, за да установят необходимата РНК. Пет от образците се оказали положителни за  гена RdRp — индикатор на коронавируса. Четири от образците принадлежали на алфакоронавирусите, а един изисквал особено внимание. Това бил бетакоронавирус, към който се отнася и възбудителят на MERS. Той е открит в образец, взет от самка на вида Neoromicia cf. zuluensis.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

NeoCoV показва на какво е способен

Година по-късно същият научен колектив, оглавяван от професорите Волфганг Прайзер и Ян Декслер анализират генома на PML/2011, получил името NeoCoV. Оказало се, че той много прилича на MERS-CoV, но в процеса на еволюцията пътищата им са се разделили.

Учените установили, че някога е станала рекомбинация, т.е. промяна в генетичния материал на NeoCoV, което е довело до появата на MERS-CoV. Той е заразил камили, еволюирал е в тях, придобил е нови свойства и инфектира хората. Най-вероятно негов прародител е бил популация от прилепи. 

Междувременно търсенето на произхода на MERS-CoV продължили. Американски учени съвместно с техни колеги от Уганда анализирали образец от прилеп, заловен през февруари 2013 година и установили още един бетакоронавирус с геном 91% подобен на генома на NeoCoV и на 87% - MERS-CoV. Той е наречен PREDICT/PDF-2180. Много от разликите били в S-протеина - важен елемент, с който коронавируса се захваща за мембраната на живата клетка. Подобно се среща и в популациите на дивите таралежи.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Схематична представа за родството на бетакоронавирусите

Китайците решили да изучат как точно NeoCoV и събратът му PREDICT/PDF-2180 проникват в организма. Например, MERS-CoV излъгва клетката, като използва разположените върху нея молекули DPP4. Учените създават химерен вирус с необходимите фрагменти и заразявали с него клетъчните линии Vero (бъбреци на зелени маймуни), променени така, че да изработват мембранни рецептори на различни животни.

Неочаквано станало ясно, че NeoCoV и PREDICT/PDF-2180 могат да използват човешкия рецептор ACE2, макар и не много ефективно. Така действа SARS-CoV-2. При това мутацията в S-протеина може да подобри свойствата на двата вируса. Учените дори допускат, че те имат скрит потенциал да инфектират човек с помощта на адаптация по пътя на "антигенния дрифт". Това е особено актуално в условията на разпространението на силномутиралия вариант Омикрон.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес