Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първи данни: Преболедувалите Омикрон са с по-силен имунитет и срещу Делта

29 декември 2021, 09:41 часа • 11030 прочитания

Омикрон вариантът на коронавируса SARS-CoV-2 може да измести Делта варианта в йерархията на доминиране поради това, че инфекцията с новия вариант дава на прекаралите го засилен имунитет срещу по-стария вариант. Това сочи изследване на южноафрикански учени, цитирано от Reuters.

Проучването обаче още е само чернова т.е. не е направена оценка от независим научен екип. Освен това то е доста малко - в него са участвали само 33 души. Резултатите от проучването обаче "показват, че Омикрон измества варианта Делта, тъй като той може да предизвика имунитет, който неутрализира Делта", гласи едно от заключенията на изследването.

Какво обаче е интересното - от тези 33-ма има хем ваксинирани срещу КОВИД, хем преболедували Омикрон. След преболедуване с Омикрон, имунитетът им спрямо този вариант се е повишил 14 пъти, но се е повишил и имунитетът им спрямо Делта - 4,4 пъти. По-добър и стабилен имунен отговор що се отнася до неутрализиращи титри антитела обаче има при ваксинираните участници в проучването - общо 7, като трима от тях са били ваксинирани с две дози "Комирнати" на Pfizer/BioNtech, а четирима са били ваксинирани с "Янсен", като един е получил и втора доза от същата ваксина. При неваксинираните имунният отговор с антитела варира по-силно т.е. е по-нестабилен. Именно това кара провелите изследването да вярват, че Омикрон ще прати Делта в историята.

Как е направено изследването - чрез лабораторни тестове, т.е. използвани са кръвни проби. 11 от участниците в проучването са били приети в болница, но нито един не се е нуждаел от кислородна терапия.

"Увеличаването на неутрализацията на варианта Делта при лица, заразени с Омикрон, може да доведе до намаляване на способността на Делта да заразява отново тези лица", казват още учените, провели изследването.

Според тях последиците от това изместване ще зависят от това дали Омикрон е по-малко патогенен в сравнение с Делта. "Ако това е така, тогава честотата на тежките заболявания след заразяване с COVID-19 ще бъде намалена и инфекцията може да се измести, за да стане по-малко разрушителна за индивидите и обществото", гласи заключението на учените.

Според по-ранно южноафриканско проучване при хората, заразени с Омикрон, се наблюдава намален риск от хоспитализация и тежки заболявания в сравнение с варианта Делта, въпреки че авторите казват, че част от това вероятно се дължи на високия имунитет на населението.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес