Според ново изследване предоставянето на прости и евтини здравни мерки на бременните жени, като например предлагането на аспирин, може да предотврати мъртвото раждане или смъртта на повече от един милион бебета в развиващите се страни всяка година, предаде АФП.
Още: Учени създадоха серум, който неутрализира отровата на 19 от най-смъртоносните змии
Още: Пръстов отпечатък разкрива нови данни за произхода на Стоунхендж
Международният екип от изследователи също така изчислява, че една четвърт от бебетата в света се раждат недоносени или с ниско тегло и добавя, че в тази област не е постигнат почти никакъв напредък.
ОЩЕ: Повече от 6000 недоносени бебета се раждат годишно в България
Изследователите призоваха правителствата и организациите да увеличат грижите, които жените и бебетата получават по време на бременността и раждането в 81 страни с ниски и средни доходи.
Още: Viasat True Crime представя Денис Нилсън и Невидимите чудовища на Америка (ВИДЕО)
Още: Кой е бил най-бързият динозавър? Развивал е кошмарна скорост - 322 километра в час
Осем доказани и лесно изпълними мерки биха могли да предотвратят повече от 565 000 мъртвородени деца в тези страни, според поредица от документи, публикувани в списание Lancet.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Времето може да тече в обратна посока и ние дори да не го осъзнаваме
Още: Черен или бял дим? Не само за папата, но и за пожарникарите цветът е много важен
Мерките включват осигуряване на хранителни добавки с микроелементи, протеини и енергия, ниски дози аспирин, хормона прогестерон, обучение за вредата от тютюнопушенето и лечение на малария, сифилис и бактерии в урината.
Ако на бременните жени се предоставят стероиди и лекарите не прерязват веднага пъпната връв, смъртта на повече от 475 000 новородени също може да бъде предотвратена, установява изследването.
Според изследователите въвеждането на тези промени би струвало около 1,1 милиарда долара.
Още: Почти всеки човек носи този вирус цял живот, без да знае, че е връзка с болестта на Алцхаймер
Още: Науката възкресява миналото: Древни отпечатъци издадоха праисторически тайни
Това е "малка част от средствата, които се получават за други здравни програми", казва Пер Ашорн, водещ автор на изследването и професор във финландския университет в Тампере, пише БГНЕС.