Според ново изследване предоставянето на прости и евтини здравни мерки на бременните жени, като например предлагането на аспирин, може да предотврати мъртвото раждане или смъртта на повече от един милион бебета в развиващите се страни всяка година, предаде АФП.
Още: Гигантски структури с неизвестен произход са открити в земната мантия
Още: Светът след 250 милиона години: Как може да изглежда
Международният екип от изследователи също така изчислява, че една четвърт от бебетата в света се раждат недоносени или с ниско тегло и добавя, че в тази област не е постигнат почти никакъв напредък.
ОЩЕ: Повече от 6000 недоносени бебета се раждат годишно в България
Изследователите призоваха правителствата и организациите да увеличат грижите, които жените и бебетата получават по време на бременността и раждането в 81 страни с ниски и средни доходи.
Още: Революции, променили хода на историята по Viasat History разказва за най-важните бунтове в света
Още: Изненадващо: Мравките помнят враговете си и таят злоба
Осем доказани и лесно изпълними мерки биха могли да предотвратят повече от 565 000 мъртвородени деца в тези страни, според поредица от документи, публикувани в списание Lancet.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тях не ги е страх от горските пожари: Птици и насекоми, които имат полза от бедствието (СНИМКИ)
Мерките включват осигуряване на хранителни добавки с микроелементи, протеини и енергия, ниски дози аспирин, хормона прогестерон, обучение за вредата от тютюнопушенето и лечение на малария, сифилис и бактерии в урината.
Ако на бременните жени се предоставят стероиди и лекарите не прерязват веднага пъпната връв, смъртта на повече от 475 000 новородени също може да бъде предотвратена, установява изследването.
Според изследователите въвеждането на тези промени би струвало около 1,1 милиарда долара.
Още: Там са ходили библейски царе: археолози откриха изгубена резиденция на цар Давид
Това е "малка част от средствата, които се получават за други здравни програми", казва Пер Ашорн, водещ автор на изследването и професор във финландския университет в Тампере, пише БГНЕС.