В руската тундра през последните няколко години се появиха около 20 гигантски кратера, чието възникване предизвиква много въпроси в научните среди. Предполага се, че те са се образували вследствие на подземни експлозии на метан, но досега все още никой не е успял да посочи точната причина, пише датското издание DR.
„Вече знаем, че вечната замръзналост работи като тенджера под налягане, задържайки емисиите на метан под капака“, обяснява професор Торбен Кристенсен, научен директор на Центъра за арктически изследвания към Университета в Орхус.
Заедно с колегите си той стига до извода, че доскоро скованият от вечния лед метан е започнал да се освобождава заради повишаването на температурите и тръгвайки към повърхността, експлодира. И все пак много неща около този загадъчен процес остават неизяснени.
Първите кратери в Русия са открити случайно през 2014 г. от прелитащ наблизо хеликоптер. Последният от кратерите, наречен C17, се появи на полуостров Ямал и е с диаметър 25 метра и дълбочина 33 метра.
„Няма причина да смятаме, че експлозиите ще се повторят на друго място на планетата извън Русия, тъй като става дума за специфични почвени условия“, казва Кристенсен. Той се опитва да успокои обществеността, че не си струва да се страхуваме особено от изтичането на метан от земята. Въпреки това ученият признава, че има нещо в този феномен, което продължава да кара изследователи като него да изучават усилено сателитните изображения и да следят за появата на нови кратери.
В същото време от Института за наука и технологии „Сколково“ в Русия са обезпокоени от повишената честота на тези подземните експлозии в Сибир, които са причинени според тях от мащабно запалване на залежите от природен газ вследствие на повишаването на глобалната температура, пише и expert.ru. Общо 20 кратера са се появили поради мащабни емисии на природен газ. Руските учени са на мнение, че това може да е опасно, ако те възникнат в близост до населени места и жилищни сгради.