Опаковките и блистерите може да са източник на нитрозамини. Нитрозамините са вещества с канцерогенен ефект. А заключенията за опаковките и блистерите са публикувани в специализирано изследване.
Още: Ел Коно: Мистериозната свещена „пирамида“, скрита дълбоко в Амазонската дъждовна гора
Още: Алхимия в реално действие: В ЦЕРН създадоха злато - 89 000 златни атома в секунда
Съгласно информацията, резултатите са от разследване на лекарствен продукт, при който при неопакован продукт няма следи от нитрозамини, а при опакован има.
Според заключенията, източник на нитрозамините е целулозният грунд в покриващото фолио на опаковката. Оказва се, че въпросният вид целулоза действа като нитрозиращ агент на вторични амини, които се съдържат в печатарско мастило.
Откритието със сигурност ще помогне много предвид факта, че през март и април Pfizer изтегли от пазарите в САЩ и Пуерто Рико партиди от две свои лекарства заради повишено количество нитрозамин (N-nitroso-quinapril). Стана ясно и, че малко след това швейцарският фармацевтичен гигант Novartis също е изтеглил партида от американския пазар – отново заради вид нитрозамин. Става въпрос за медикамента Sandoz, който се използва при състояния на проблеми с костите и скелета.
Още: 7 мита за викингите, в които трябва да спрем да вярваме сляпо
Още: Обратното на "дежавю" също се случва и е още по-объркващо
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Научно изследване: Ето кога е по-малко вероятно яйце да се счупи
Още: Изключително рядък "азиатски еднорог": Анализ показва впечатляващи резултати