Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как корените на дърветата предизвикали масово измиране

11 ноември 2022, 18:24 часа • 3775 прочитания

Обикновено, когато си представяме причината за масово измиране, се сещаме за астероиди, вулканични изригвания или, в най-лошия случай, огнища на болести и глад. Но понякога дори такива „безобидни“ фактори като появата на добре развити корени в растения могат да предизвикат смъртоносна верига от събития.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

През девонския период на Земята се появяват първите истински гори: дървовидни хвощове, мъхове и папрати с височина до девет метра растат по блатистите речни брегове, а примитивните голосеменни растения, далечни роднини на съвременните борове и ели, се борят за място под слънцето на сухите хълмове.

Привидно протичал абсолютно мирен етап от земната еволюция, който по-късно дал началото на развитието на големите сухоземни гръбначни животни. Изследователите обаче подозират, че първите гори неволно са причинили поредица от масови измирания, които са затрупали девонските водоизточници и са отнели живота на почти 70 процента от техните обитатели.

Екип учени от САЩ и Великобритания са анализирали състава на скали в източната част на Гренландия, образувани на дъното на езеро от девонския период. Седиментните дънни скали свидетелствали за редуване на влажни и сухи периоди в „живота“ на езерото, при това, което е особено важно, „сухите“ породи съдържали големи количества фосфор – химичен елемент, присъстващ във всички живи клетки на Земята.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Учените предполагат, че девонските засушавания са били смъртоносни за примитивните дървета, чиито слаби коренови системи не са могли да черпят вода от големи дълбочини. В резултат изсъхването на езерото е довело до смъртта на хранещите се от него корени, а постъпващата вода била наситена с хранителни вещества, които били отмивани в океана. Това явление, наречено еутрофикация, съществува и днес, въпреки че вече не дърветата, а човешките дейности (като прекомерната употреба на торове) причиняват „цъфтежа“ на водата.

„Нашето изследване показва, че еволюцията на корените на дърветата вероятно е наводнила древните океани с излишни хранителни вещества, причинявайки масивен растеж на водорасли“, казва Габриел Филипели, един от изследователите. „Този ​​бърз и разрушителен цъфтеж на водорасли би изчерпал голяма част от кислорода в океаните, причинявайки катастрофално масово измиране.“

Съвременните дървета са развили по-добра коренова система, която задържа по-добре хранителните вещества в почвата. Заплахата от еутрофикация обаче не е изчезнала. Постъпването на голямо количество хранителни вещества във водоемите води до бърз растеж на микроскопични водорасли, които не само отравят водата, но и я лишават от кислород, което води до масова смърт на растения и животни.

Вероятно девонският живот е трябвало да се сблъска със същите проблеми и опитът на Земята отпреди 370 милиона години може да послужи като предупреждение за човечеството за реалната опасност от прекомерната употреба на торове и изхвърлянето на канализационни води в реките.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Изследването е публикувано в списание GSA Bulletin.

ОЩЕ: Всички масови измирания на Земята са били предшествани от едно и също събитие

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес