Археолози са открили 6000-годишен храмов комплекс в Източна Турция, характеризиращ се със зловещ „кървав канал“ и олтарен камък със следи от ножове, предоставяйки първите преки доказателства за ритуали с човешки и животински жертвоприношения в региона през късния халколит и ранната бронзова епоха.
Откритието в могилата Тадъм близо до Елязъг представлява най-старата известна храмова структура в басейна на Горен Ефрат, предлагайки безпрецедентна представа за религиозните практики на древните общности, обитавали този стратегически кръстопът между Месопотамия и Анатолия. Разкопките, ръководени от Министерството на културата и туризма в координация с Дирекцията на музея в Елязъг, разкрили комплекс.
ОЩЕ: Не жертвоприношения, а култ към предците: археолозите преразгледаха погребалните практики на маите
Най-поразителното откритие в храмовия комплекс е ритуален „кървав канал“, съдържащ човешки и животински останки, свързан с олтарен камък, белязан от многократни нарези. Тази ужасяваща дренажна система е отвеждала кръв и вътрешности от жертвите в дълбока яма, което предполага организирани церемониални практики. „Това е първата храмова зона в нашия град и регион“, обяснява Ахмет Демирдаг, провинциален директор по културата и туризма, пред Анадолската агенция.
Elazığ'da Tadım Kalesi ve Höyüğü'nde yürütülen arkeolojik kazılarda 6 bin yıllık tapınak alanı gün yüzüne çıkarıldı https://t.co/iupzFZNiSc pic.twitter.com/GeAV9C1l9T
— Anadolu Ajansı (@anadoluajansi) July 15, 2025
Свещена архитектура и ритуални артефакти
35-метровата могила Тадъм, с размери 210 на 160 метра, е предоставила забележителни доказателства за ранна религиозна архитектура. В рамките на храмовия комплекс археолозите са открили четири подиума, вероятно използвани за поставяне на оброчни дарове, сакрално огнище и различни церемониални артефакти, които осветяват духовните вярвания на тези древни общности.
Археологическият ръководител Ергюн Демир отбеляза, че за строителството на храма са използвани основи от развалини със стени от кирпичени тухли, техника, която е осигурявала устойчивост както на природни бедствия, така и на човешка инвазия. Архитектурното оформление предполага ранно градско планиране с тясно разположени структури, показващи общностни начини на живот.
Доказателства за човешки жертвоприношения
Откритието на „кръвния канал“ е в съответствие с нарастващите доказателства за практики на човешки жертвоприношения в Турция от бронзовата епоха. Последните археологически находки в региона показват, че ритуалните убийства са били по-разпространени, отколкото се е смятало преди.
Следите от ножове върху олтарния камък показват многократни жертвоприношения, докато сложната дренажна система демонстрира внимателно планиране за управление на последиците от тези церемонии. Според Arkeonews тези ритуали вероятно са включвали както човешки, така и животински жертви като приношения на божества.
ОЩЕ: „Култ към кървавото огледало“ е в основата на една от първите империи в историята
Разположението на храма близо до река Ефрат го е поставило на ключов културен кръстопът, където месопотамските влияния са се сливали с анадолските традиции. Това стратегическо местоположение може да е увеличило значението на храма като регионален религиозен център, привличайки поклонници.
Пренаписване на ранната религиозна история
Това откритие значително предшества много известни религиозни места, поставяйки произхода на организираното храмово поклонение в Турция далеч по-рано, отколкото се е смятало досега. Докато Гьобекли тепе остава най-старият известен храм в света на 12 000 години, комплексът в Тадъм представлява ключова връзка в разбирането как религиозните практики са се развили по време на прехода от общества на ловци-събирачи към земеделски общности.
ОЩЕ: 8 момичета били принесени в жертва в Месопотамия преди 5000 години
Доказателствата сочат, че преди 6000 години в региона са се развили сложни религиозни йерархии, способни да организират сложни ритуали, включващи човешки жертвоприношения. Тези практики може да са послужили за легитимиране на зараждащата се социална стратификация и политическа власт, като религиозните лидери са имали значителна власт над живота и смъртта.
„Смятаме, че по-нататъшните разкопки ще разкрият още по-древни находки, които ще отведат историята на региона още по-назад“, отбеляза Демирдаг.