Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕМА: Има връзка между ваксината на AstraZeneca и тромбозите (ВИДЕО)

07 април 2021, 17:17 часа • 4055 прочитания

Ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca има възможна връзка с много редките случаи на необичайни кръвни съсиреци с ниско съдържание на тромбоцити. Това заявиха на специална пресконференция във вторник от европейския регулатор по лекарствата (ЕМА).

Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"

Агенцията потвърждава, че общият риск-полза остава положителен.

EMA отбелязва, че повечето от съобщените случаи "са настъпили при жени на възраст под 60 години в рамките на 2 седмици след ваксинацията" и подчерта, че наличните понастоящем доказателства "не са потвърдили специфични рискови фактори".

Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план

Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието

"Едно правдоподобно обяснение за комбинацията от кръвни съсиреци и ниски кръвни тромбоцити е имунният отговор, водещ до състояние, подобно на това, което се наблюдава понякога при пациенти, лекувани с хепарин“, каза EMA.

Европейската агенция по лекарствата смята, че кръвните съсиреци трябва да бъдат изброени в листовката като "много рядък" страничен ефект от коронавирусната ваксина AstraZeneca, но че ползите от препарата продължават да надвишават рисковете.

Агенцията призовава хората, които имат съмнения за нежелани реакции, незабавно да се обърнат към лекар. Потвърждава се, че ваксината може да предизвика артериална тромбоза и инсулт. Оценката се основава на разглеждането на 62 случая. Допълнително има 24 случая на тромбози при вени в коремната област и общо от всичките 86 случая има 18 смъртни. Ваксинирани са 25 млн. души, което значи, че случай с тромбоза се появява при 0,0003% от ваксинираните (1,2 на 1 000 000). А към 1 април, 2021 година има 169 случая на тромбози на мозъчни вени и 53 на вени на коремната област при 34 000 000 поставени дози на оксфордската ваксина, гласи официалната информация на EMA.

Но при последвалите въпроси от журналисти се оказа, че не само при ваксината на AstraZeneca има докладвани случаи на тромбоза. При другата векторна ваксина, одобрена в ЕС - на Johnson&Johnson ("Янсен"), има 3 случая на венозна тромбоза при 4,5 млн. поставени ваксини. При ваксината на Pfizer/BioNTechса регистрирани 54 случая при 34 млн. дози, а при Moderna - 5 за 4 млн. дози. А по-рано днес, пред Actualno.com пуломологът д-р Александър Симидчиев коментира, че рискът от развиване на тромбоза при прием на противозачатъчни е 100 пъти по-голям, но никой не е предизвикал истерия заради това.

Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб

Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.

"Комитетът по безопасност на EMA заключи днес, че необичайните кръвни съсиреци с ниско съдържание на тромбоцити трябва да бъдат посочени като много редки нежелани реакции в следствие на ваксината", се казва в изявление на регулаторния орган на ЕС, базиран в Амстердам, предаде БНР.

Научната оценка на EMA подкрепя безопасното и ефективно използване на ваксината срещу Covid-19. "Що се отнася до всички ваксини, EMA ще продължи да наблюдава тяхната безопасност и ефективност и да предоставя на обществеността най-новата информация".

Междувременно стана ясно, че министрите на здравеопазването на Европейския съюз ще проведат среща относно процеса на ваксинация, след като Агенцията по лекарствата (EMA) обяви решението си за безопасността на ваксината на AstraZeneca.

Министърът на здравеопазването на Португалия Марта Темидо ще бъде домакин на срещата, която се очаква да се проведе към 18.00 часа наше време "след публичното оповестяване на заключенията на Комисията за оценка на риска на EMA относно безопасността на ваксината "Астра Зенека", написа в Туитър говорител на португалското председателство.

"Срещата е насочена към хармонизиране на позициите на различните държави членки на ЕС, не само с цел да се спре разпространението на дезинформацията, но и да се постигне общо разбиране относно усилията за ваксинирането в Европейския съюз“, се казва още в изявление на португалското председателство.

Още: Какви са признаците на тромбоза и каква може да е причината ваксината на AstraZeneca да я предизвика?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес