Специалисти по детско здраве и развитие алармират за сериозните вреди, които нанася прекомерното излагане на излъчване от всякакви видове екрани – смартфони, таблети, компютри и телевизори. Това се казва в публикация на френския вестник "Монд", цитирана от БГНЕС.
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
"Приемаме много малки деца, стимулирани предимно от екраните, които на 3 години не гледат човека, който им говори, не комуникират, не говорят, не комуникират с околните и са или твърде възбудими или твърде пасивни", обобщават експертите в свое изследване.
Според специалистите при такова излагане влиянието на електронните екрани, мозъкът на бебето не може да се развива нормално. Става въпрос за два механизма – неволно привличане на вниманието и "откраднато" време, което би трябвало да се използва за опознавателни дейности.
Напоследък при деца без никакви неврологични заболявания, се наблюдава забавяне на развитието на речта и на развитието на детето като цяло. Специалистите сравняват тези симптоми с подобни при деца, които страдат от различни форми на аутизъм. Крайните проявления са липса на говор при 4-годишно дете, проблеми с концентрацията, проблеми с общуването, необичайно жестикулиране и др.
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
"Детето е в непрекъснат контакт с екрана: директно – когато гледа в него и индиректно, когато екранът е включен и се намира някъде в стаята, например, когато родителят чете нещо на компютъра или на смартфона си, или гледа телевизия", посочват експертите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение