Част от причините за смъртните случаи при COVID-19 се дължат на свръхреакция на коронавируса. Това заяви доц. Велизар Шиваров, който работи в лабораторията по Клинична имунология в "Софиямед".
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Доцентът увери пред БНТ, че при по-голяма част от хората имунната система работи много добре, щом достигаме спокойно до живот от 80 години. И добави, че част от имунният отговор срещу COVID-19 може да се повлияе от витамин D, но Шиваров не видя вреда от приема на този витамин.
Много малко са доказателствата какво би ни помогнало като превенция. На този етап няма нещо категорично като стимулант, което да помага, по думите на учения.
Не ми харесва модата имуностимуланти. Много често това са вещества с неясен произход и сегменти. Имунният отговор е нещо много сложно, това е система и при предизвикателство се използват различни модули от нея. Затова е много важно да се знае кои модули противодействат на коронавируса, обобщи Шиваров. Той насочи вниманието към прилепите – ако приемем, че тази популация е резервоар на сегашния коронавирус, то там основна роля играе вроденият имунитет. С други думи, прекомерно силният имунен отговор може да предизвика т.нар. цитокинова буря.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Имунният отговор зависи до голяма степен от нашата генетична информация, подчерта доцентът. Според него, всичко зависи от това какъв е отговорът на конкретния патоген – човек генетично може да е по-устойчив на един патоген, а при друг – не толкова устойчив.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Колкото до децата и реакцията им срещу COVID-19, доцентът предположи, че тяхната имунна система всъщност не е изпитала т.нар. кръстосана реакция на вируси и един вид няма товар.
Що се отнася до плановите ваксинации на децата, доц. Шиваров го видя като много сложен – заради това колко силно реагира имунната система на дадена ваксина. Лекарят смята, че почти всички съвременни ваксини не предизвикват силен отговор на имунната система. Спрямо моментната картина, Шиваров вижда като много малък шансът имунната ни система да се сблъска хем с ваксина, хем с коронавирус.
По въпроса помага ли БЦЖ срещу коронавируса, доцентът каза, че има нови проучвания при мишките, според които ваксината помагала за производство на повече клетки, способни да се борят по принцип с вирусни инфекции.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
За финал доцентът беше категоричен – светът никога не е бил по-подготвен да се бори с такова заболяване. Може би ще отнеме повече време, отколкото ни се иска, предупреди обаче Шиваров.