Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българската мутация в коронавируса - засега тя е единична

19 април 2021, 07:50 часа • 2631 прочитания

Става дума за една уникална мутация, само при българи, но тя е върху британския вариант. Мутацията представлява промяна в аминокиселина на коронавируса. Това заяви проф. Ива Христова, заместник-ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), след като пръв новината за "българска мутация" съобщи проф. Тодор Кантарджиев, ръководител на НЦЗПБ.

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Това предполага проследяване с цел да се види дали мутацията ще остане сама или ще се появят други, заради "натиска на антителата" срещу S-протеина. Именно в S-протеина стават 2/3 от мутациите в света – той е протеинът, заради който вирусът успява да заразява хора.

Предполагаме, че "българската мутация" няма да доведе до нещо съществено в еволюцията на вируса, каза Христова пред БНТ. Открити са двама пациенти с тази мутация.

След ваксиниране няма описан случай на мутация на коронавируса, подчерта Христова – защото се ваксинират предимно здрави хора и когато вирусът атакува, той среща вече изграден имунен отговор. Мутациите стават при болни хора – вирусът вече се е размножил в заразен човек, той отговаря с антитела и вирусът мутира, в опит да им избяга.

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет

Много важно е, че при ваксинираните всъщност няма голямо отделяне на вируса, подчерта Христова.

Същевременно Христова коментира, че вероятно ваксиналният имунитет ще издържи над 12 месеца, но трябва да мине поне 1 година, за да се каже по-сигурно. Така или иначе тя счита, че да, ще трябва нова доза ваксина, защото циркулират нови варианти на вируса и съответно идва следващо поколение ваксини.

Има много пробиви при лекарствата, ще има – то вече има, въпросът е на каква цена, заяви професорът. Тя визира т.нар. моноклонални антитела, явно визирайки коктейла на "Регенерон" и Elly Lilly. Изпитват се антивирусни препарати, някои от тях се изпитват и за профилактика, добави експертът.

За финал Христова прогнозира намаляване на случаите на коронавирус през лятото и изрази убеденост, че трябва да има Национален оперативен щаб за борба с пандемията.

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес