Става дума за една уникална мутация, само при българи, но тя е върху британския вариант. Мутацията представлява промяна в аминокиселина на коронавируса. Това заяви проф. Ива Христова, заместник-ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), след като пръв новината за "българска мутация" съобщи проф. Тодор Кантарджиев, ръководител на НЦЗПБ.
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Това предполага проследяване с цел да се види дали мутацията ще остане сама или ще се появят други, заради "натиска на антителата" срещу S-протеина. Именно в S-протеина стават 2/3 от мутациите в света – той е протеинът, заради който вирусът успява да заразява хора.
Предполагаме, че "българската мутация" няма да доведе до нещо съществено в еволюцията на вируса, каза Христова пред БНТ. Открити са двама пациенти с тази мутация.
След ваксиниране няма описан случай на мутация на коронавируса, подчерта Христова – защото се ваксинират предимно здрави хора и когато вирусът атакува, той среща вече изграден имунен отговор. Мутациите стават при болни хора – вирусът вече се е размножил в заразен човек, той отговаря с антитела и вирусът мутира, в опит да им избяга.
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Много важно е, че при ваксинираните всъщност няма голямо отделяне на вируса, подчерта Христова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Същевременно Христова коментира, че вероятно ваксиналният имунитет ще издържи над 12 месеца, но трябва да мине поне 1 година, за да се каже по-сигурно. Така или иначе тя счита, че да, ще трябва нова доза ваксина, защото циркулират нови варианти на вируса и съответно идва следващо поколение ваксини.
Има много пробиви при лекарствата, ще има – то вече има, въпросът е на каква цена, заяви професорът. Тя визира т.нар. моноклонални антитела, явно визирайки коктейла на "Регенерон" и Elly Lilly. Изпитват се антивирусни препарати, някои от тях се изпитват и за профилактика, добави експертът.
За финал Христова прогнозира намаляване на случаите на коронавирус през лятото и изрази убеденост, че трябва да има Национален оперативен щаб за борба с пандемията.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение