Чрез комбиниране на исторически текстове и съвременна химия археолозите пресъздадоха парфюма, използван от последната царица на Египет.
Още: Предупреждение: Домашните птици и прасетата могат да докарат нов грип на човека
Още: Скрита ли е Райската градина под Великата пирамида в Египет?
Учени използваха комбинация от исторически рецепти, химичен анализ, а също метода на пробата и грешката, за да пресъздадат парфюма, използван от Клеопатра, за да влюби в себе си Юлий Цезар и след това Марк Антоний, пише IFLS.
Древен Египет е известен със своите аромати. По времето на управлението на Клеопатра VII египтяните практикували създаване на парфюми поне от 3000 години и били овладели изкуството доста добре. А в скорошно изследване експерти се опитали да възпроизведат този процес.
„Египетските парфюми и мехлеми се основават на растително масло или животинска мазнина, а не на нашия съвременен спирт. Ароматите били създавани с помощта на дим от изгаряне на ароматни смоли, кора и билки или мацерация чрез накисване на смоли, цветя, билки, подправки и дърво“, отбелязват учените.
Още: Учени създадоха серум, който неутрализира отровата на 19 от най-смъртоносните змии
Още: Пръстов отпечатък разкрива нови данни за произхода на Стоунхендж
Но точното значение на йероглифите, с които са написани тези рецепти, било загубено с течение на времето. Специалистите знаят имената на маслата, използвани в погребалните обреди и храмовите ритуали от времето на Клеопатра, но техният състав е неизвестен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Viasat True Crime представя Денис Нилсън и Невидимите чудовища на Америка (ВИДЕО)
Още: Кой е бил най-бързият динозавър? Развивал е кошмарна скорост - 322 километра в час
Гръцките и римските записки са по-лесни за превод, но се считат за по-малко надеждни, тъй като техни автори обикновено са били странични лица, а не самите парфюмеристи.
Пресъздаване на парфюмите
Най-популярните парфюми сред висшето общество в Древен Египет били от Мендес и изследователите предполагат, че самата Клеопатра ги е използвала. През 2012 г. изследователите са открили там фабрика за парфюми, която може би е създала нейния аромат.
В опит да разгадаят тайната, изследователите събрали отломки, открити на дъното на амфори във фабриката. Керамичните парфюмни съдове били толкова изобилни на мястото, че археолозите смятат, че най-вероятно са били предназначени за търговска, а не за домашна употреба.
Още: Времето може да тече в обратна посока и ние дори да не го осъзнаваме
Още: Черен или бял дим? Не само за папата, но и за пожарникарите цветът е много важен
С помощта на рентгенов флуоресцентен анализ експертите анализирали молекулите, присъстващи в съдовете. Комбинирайки исторически текстове и съвременна химия, учените Дора Голдсмит от Свободния университет в Берлин и Шон Кофлин от Хумболтовия университет в Берлин тествали редица потенциални вещества с надеждата да открият аромат, толкова примамлив, че владетел може да рискува половин империя.
„Успяхме да създадем изключително приятен аромат с пикантна базова нотка на прясно смляна смирна. Добавихме още кардамон, зехтин и канела, придружени от невероятна сладост. Ароматът се оказа много силен, пикантен и леко мускусен. Нещо повече - издържа много по-дълго от съвременните парфюми“, заключават учените.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Разкриха тайните на лечебна козметика от Древен Египет