Останки от гробница, датираща от римската епоха, са открити от експедиция на египетския университет Айн Шам в южната провинция Кена в долината на Нил. Това съобщава университетът на своя сайт.
Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)
Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя
„По време на работа по разчистване беше намерена варовикова статуя на сфинкс, изобразяваща един от римските императори“, казва ръководителят на мисията проф. Мамдух ел-Дамати, археолог и бивш министър на антиките. Според учения статуята има ясно очертани черти на лицето, а по устните са запазени следи от боя, които са изобразени в усмивка. Ръководителят на експедицията отбелязва, че „съдейки по първоначалния оглед, можем да заключим, че статуята на сфинкса е принадлежала на император Клавдий (управлявал през 41 – 54 г.)“.
In Photos: Egyptian archaeological mission uncovers smiling sphinx in Qenahttps://t.co/FYaSPAbCsB
— Susan Jordan #SaveSheikhJarrah 🇵🇸 (@Moonbootica) March 6, 2023
Още: Древен гигантски организъм може да е напълно непознат клон на живота
Още: Откриха революционна алтернатива на метала
В средата на февруари експедицията започнала разкопки на археологически комплекс източно от храма в Дендера в провинция Кена. Този храм е бил посветен на бог Хор и е построен през римската епоха. Сега археолозите са открили неизвестни останки от светилището. Те били издълбани във варовика и се състоят от платформа на две нива. Вътре е открит малък басейн от византийски стил, до който води гипсово стълбище. Именно там бил открит и „усмихващият се сфинкс“.
По думите на Ел-Дамати скулптурата има царски черти на лицето, а върху бузите му дори се виждат трапчинки. Главата на статуята е увенчана с немес – вид забрадка, използвана от фараоните в Древен Египет, увенчана с глава на кобра.
Още: Отриха голяма гробница в Египет, датираща отпреди 3600 години
Още: Документ на ЦРУ твърди, че Ковчегът на завета е намерен
Учени показаха скрит тунел във Великата пирамида в Гиза (ВИДЕО)
Под статуята е открита и римска стела, украсена с текстове на два вида древноегипетски език – демотичен и йероглифен. Може би дешифрирането на текстовете ще помогне да се определи възрастта на „усмихнатия сфинкс“ и да се установи с точност кого изобразява тази скулптура.
Още: Бил Гейтс: До 10 години изкуственият интелект ще замени лекарите и учителите
Още: Изчезват ли гъбите? 411 са в червен списък
Мисията ще продължи разкопките в района на храма на Хор, източно от храма в Дендера и пред портата на Изида, за да открие път, който ги свързва.