Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравен икономист: Работата на НЗОК се блокира, има риск пациентите да плащат повече

04 декември 2023, 16:43 часа • 1644 прочитания

"Бюджетът е направен добре и балансиран по отношение на разпределението на средствата в различните пера. Най-добре подпомогнатото перо е това за извънболнична помощ. Допреди няколко години то представляваше 11-12%, а сега е около 16-17% от общия бюджет. Има подобрени възможности за пациентите, които ще могат да достигнат до по-качествена профилактика. Но даването на пари не означава, че те ще бъдат разходени ефективно, и второ - ще стигнат до крайния бенефициент".

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Това каза здравният икономист Аркади Шарков. Коментарът му идва няколко дни след като и здравната, и бюджетната комисия в парламента отхвърлиха бюджета за здраве за 2024 г. Въпреки заложените над 1 млрд. лв. повече приходи, основните критики са свързани с липсата на предлагана реформа, големите суми, които пациентите доплащат, липсата на лекарства и цените им и други.

Още: Съветникът на здравния министър: Оставките в НЗОК оставиха странен привкус

Той подчерта, че има риск при постъпленията на парите от работещите.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

"Риск има и за здравнонеосигурените, чийто брой вече достига около 1 млн. човека. Тези несигурности са свързани с макрообстановката. Когато говорим за разпределението на бюджета в Касата, говорим и за това дали болниците ще могат да изработят тези пари. Част от процеса касаеше и заплатите. Трудно е да се обвържат заплатите пряко с увеличението на парите в бюджета на НЗОК, тъй като заплатите са функция на приходите на лечебното заведение. Ако има пациенти - има приходи. Ето и защо сме в процес на разработка на една методология по отношение по поставяне на тежести на заболяванията и тежести към клиничните пътеки", допълни Шарков пред Bulgaria ON AIR.

По думите му е важно и как точно ще се изразходват тези средства:

"България заяви, че ще има подпомогне програмите по скрининг, към момента нямаме яснота от това дали част от тези пари няма да са от Касата или Министерството на здравеопазването. Пациента не го интересува на каква цена ще се лекува, това е проблем на Министерството на финансите и на НЗОК", коментира здравният икономист.

Още: След договорка в "сглобката": Управителят и подуправителят на НЗОК са подали оставки

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Попитан дали ще се наложи пациентите да доплащат повече за някои услуги, Шарков отговори: "Много зависи от лечебното заведение. Въпрос на преценка. Проблем е НЗОК да остане без управител. Става блокаж, особено по отношение на разплащането. В много кратък порядък ще трябва да бъде измислен механизъм, по който първо да бъдат изслушани управителят и подуправителят, същевременно да бъде изслушан и нов управител."

Той изрази мнение, че бюджетът не е пряко свързан с липсата на лекарства.

"В цяла Европа има проблеми с наличието на лекарства. Има и други фактори, като един от тях е цената. Докато има регулация, която към момента съществува и която потиска цената на определени продукти, дотогава ще има и казуси, че определени производители изваждат своите продукти, тъй като нямат търговски интерес", подчерта още Аркади Шарков.

Още: Денков: Политическите игри с бюджета за здраве са опасни за здравето

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес